Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Do jemnického zámku se mají vrátit vojáci

29.03.2012

Jemnice - Zdejší zámek neměl vůbec jednoduchý osud. Když ho po válce opustili Pallaviciniové, nastěhovala se do něj lidově demokratická armáda a přivedla bývalé šlechtické sídlo na pokraj zániku.


Po roce 1989 se hledaly nejrůznější formy využití. Nakonec se jej město snažilo prodat. Bezúspěšně.

Teď se objevilo docela výrazné světlo na konci tunelu. O zámek má zájem řád křížovníků s červeným srdcem. Ne, že by ho chtěl koupit, ale ve spolupráci s radnicí tu hodlá vybudovat rehabilitační centrum pro válečné veterány, a to nejen z České republiky, ale i zbytku Evropy. Podle převora řádu Jiřího Stanislava právě válečným veteránům hodně dlužíme.

K fungujícímu centrum je ještě ovšem daleká cesta. Notně zdevastovaný zámek potřebuje především rekonstrukci. Jen na první etapu se počítá se 400 miliony korun. V ní by mělo nejprve vyrůst muzeum zaměřené na první světovou a druhou světovou válku, speciálně na český odboj a také zahraniční letce. Když všechno dobře dopadne, mohlo by být muzeum otevřeno v roce 2015.

Teprve potom by mělo vznikat samotné rehabilitační centrum. Váleční veteráni by měli do Jemnice přijíždět nejen na krátké relaxační pobyty, ale budou tu moci zůstat i natrvalo. Připraven pro ně bude veškerý servis.

„Nyní se volí postup, jak a kdo bude žádat o dotace. Jaká bude právní forma celého projektu, resp. účastníků projektu. Jestli založit zvláštní společnost s ručením omezeným nebo využít společnost s ručením omezeným cyriaků a podrobně,“ řekl místostarosta Jemnice Petr Novotný po středečním jednání přímo na jemnickém zámku. Prozradil také, že samotný projekt bude zahájen 22. září velkou slavností. „Bude i bitva, a to tanková a letecká a možná i lodní,“ uvedl místostarosta.

V majetku města je zámek od 90. let, od té doby také probíhají jeho dílčí úpravy. Na rozsáhlou mnohasetmilionovou rekonstrukci ale nedošlo. Zásadní ale byly demolice vojenských objektů, které hyzdily park a okolí samotného čtyřkřídlého zámku. Zmizelo asfaltové cvičiště, budovaly se nové inženýrské sítě, ničila se dřevomorka a opravovala střecha.

Hledalo se i nové využití zámku, například pro depozitáře Moravské galerie Brno nebo Českého muzea hudby, uvažovalo se i nad reprezentativními prostory pro podnik Jemča. Ze všech plánů během 90. let sešlo a město začalo uvažovat o převodu na stát či o prodeji. Zájemců bylo několik. Opravdu vážný ale žádný. Odradil je buď stav objektu, nebo požadavek města, aby okolní park zůstal přístupný veřejnosti.

Od loňska ale zámek nabírá druhý dech. V září schválilo zastupitelstvo zařazení zámku do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR a v hlavní turistické sezoně se konaly veřejné prohlídky zámku. V přízemí, které je v nejlepším technickém stavu, byly instalovány výstavy.

Z hlediska architektury je zámek cenný jako ukázka tzv. druhého rokoka. Jádro zámku tvoří gotický obranný hrad ze 13. století, který byl až do roku 1530 majetkem českého krále. Později vlastnili hrad páni z Lomnice, kteří se pustili do jeho přestavby na renesanční zámek. Následovaly přestavby, které mu vtiskly barokní a pseudobarokní tvář. Zámek byl postupně v majetku rodu Daunů, Stadionů a do roku 1945 Pallaviciniů. Po druhé světové válce ho získala armáda. Vojenský útvar v Jemnici zanikl až v roce 1992. A tehdy začala novodobá historie zámku, na které se podepsal nedostatek financí na jeho opravu a nezájem případných kupců.

Autor: (pch, KV)
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk