Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Do Afriky bez Pacala

15.01.2015

TŘEBÍČ - Na konci prosince loňského roku rozhodla rada města, že se místostarosta Pavel Pacal stane jedním ze členů výpravy do Jihoafrické republiky, aby tam před místními podnikateli prezentoval výhody Třebíče, jako města, do kterého stojí za to přicestovat, nebo v něm dokonce žít a začít podnikat. Tento účel návštěvy by plně korespondoval s činnostmi, které mu byly po podzimních komunálních volbách jako místostarostovi svěřeny.


Po zveřejnění rozhodnutí o cestě začala radnice čelit kritice, že hodlá místostarostovi jen platit výlet na jih černého kontinentu. Následovalo osobní přehodnocení ze strany Pavla Pacala, který se odmítl cesty organizované Okresní hospodářskou komorou Třebíč účastnit. Do Jihoafrické republiky tak v polovině února odcestují jen místní podnikatelé. „Moje rozhodnutí vychází pouze z jediného důvodu, celá věc byla zpolitizována a byla nechutným a ubohým způsobem převedena do osobní roviny. A to zapotřebí nemám,“ říká ke svému rozhodnutí Pavel Pacal.

Radnice chápe tuto cestu jako svou snahu zajistit pro Třebíč potenciální investory, za svým rozhodnutím stojí, i když přiznává pochybnosti v prezentaci svého rozhodnutí. A za Pacala nehodlá posílat žádného náhradníka. „Rada města v souladu s usnesením zastupitelstva pověřila Pavla Pacala, aby se této mise zúčastnil. Je určitou chybou radnice, že jsme tuto věc mediálně podcenili a včas jsme o ní neinformovali a nevysvětlili její důvody a cíle. Média se toho ujala sama a vznikla z toho bohužel poměrně negativní atmosféra,“ okomentoval situaci starosta města Pavel Janata. „Nehodláme ustupovat od toho, co jsme rozhodli a co koneckonců rozhodlo zastupitelstvo. Politikem odpovědným za incoming je Pavel Pacal a zůstane jím, je to jeho parketa, má nejlepší dispozice jak osobní odborné, tak jazykové,“ dodává starosta.

Cestu do Jihoafrické republiky iniciovaly mimo jiné informace a kontakty, které třebíčským podnikatelům poskytl Buddy Lebanon. Dnes jihoafrický podnikatel má s Třebíčí úzké vazby a v minulosti dokonce vyučoval na třebíčském katolickém gymnáziu. „Žije a podniká v Jihoafrické republice a upozornil nás na řadu věcí. Jednak je to země, která prozatím nevyužívá potenciál biomasy, což je zajímavé konkrétně pro naši skupinu firem TTS. Hlavně nás ale upozornil na to, že v Jihoafrické republice není zcela zvládnutá bezpečnostní situace zejména vůči bílým obyvatelům. Velká část se jich vystěhovává jinam a jsou to potenciální rezidenti. Naši snahou je oslovit je a nabídnout jim Třebíč jako bezpečné místo, kde by mohli mít své bydlení i byznys,“ popsal účel cesty předseda představenstva Okresní hospodářské komory Třebíč Richard Horký.

Cesta se plánovala od podzimu loňského roku a v prosinci přišla Hospodářská komora městu nabídnout, aby se jí účastnil i některý jeho zástupce s tím, že náklady (cca 60 tisíc korun) si platí každý účastník sám. V případě místostarosty by byly náklady hrazeny z rozpočtu města.

Reakce na celou kauzu

najdete na straně 7.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk