Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Do městské kasy se snad vrátí 30 milionů dotací na tělocvičnu

20.02.2012

Třebíč - Městu se pravděpodobně podaří uhájit valnou část dotací na stavbu tělocvičny základní školy na Václavském náměstí. Jde o tělocvičnu, která v bezvadném provedení už víc než půl roku slouží žákům i dospělým sportovcům, ale kterou od počátku provází podezření z korupční činnosti. Právě nejasnosti kolem veřejné zakázky na stavbu tělocvičny vedly loni Regionální radu regionu soudržnosti Jihovýchod k rozhodnutí pozastavit administraci dotace. Hrozilo, že město přijde o víc než 38 milionů korun. Znamenalo by to jediné: z městské kasy by šlo na velkorysou rekonstrukci staré tělocvičny a výstavbu nové tělocvičny přes 57 milionů korun. Takové byly celkové náklady.


Měšec se rozvazuje

K pozastavení vyřizování přislíbené dotace došlo poté, co se o zakázku začala zajímat policie. Výsledkem šetření je obžaloba jednatele společnosti Outulný Svatoslava Outulného. Soud s ním už začal. První jednání se konalo ve čtvrtek 26. ledna. Následovala pro Třebíč dobrá zpráva. V polovině února se radnice oficiálně dozvěděla, že administrace dotace byla obnovena. „V tuto chvíli jsme zrušili pozastavení administrace tohoto projektu. Proces administrace včetně proplácení žádostí o platbu bude nadále pokračovat,“ sdělila Horáckým novinám vedoucí oddělení komunikace Regionální rady Kateřina Kurková. Na otázku, co Regionální radu vedlo k tomu, že k vyplácení dotace opět svolila, jsme dostali jen obecnou odpověď. „Dotazovali jsme se na Okresním státním zastupitelství v Třebíči a tam jsme se dozvěděli informace, které jsme požadovali. Na základě těchto informací jsme mohli obnovit proplácení dotací tohoto projektu,“ uvedla Kateřina Kurková. Snad se dají její slova vyložit tak, že Třebíč do pletich se zakázkou zapletena nebyla.

Peněz bude míň

K vyplacení peněz by mělo dojít během několika měsíců. Celé původní částky dotací (38 203 400?Kč) se ale město nedočká. „Chystáme závěrečnou monitorovací zprávu a žádost o platbu. Na základě toho bude dotace vyhodnocena. Do minulého týdne jsme nic z toho udělat nemohli, protože Regionální rada to celé uzavřela na základě spekulací, zda je město zapleteno do nějakého soudního sporu. Teď můžeme žádat o proplacení. Bylo nám naznačeno, že část dotací nám nebude uznána proto, že některé změny s nimi nebyly konzultovány,“ říká místostarosta Pavel Pacal. Podle něj se výhrady netýkají víceprací, kterých bylo poměrně málo a když, tak byly v řádech stovek tisíc korun. Spíš šlo o změny v projektu, které byly provedeny, aniž by s nimi Regionální rada vyslovila souhlas. To je chyba a nic na tom nemění ani fakt, že se jednalo o změny potřebné a k lepšímu. „Už před rokem a půl nám naznačili, že část peněz nám asi neproplatí. Pak se ale administrace zastavila. Teď se všechno obnovuje a o konečném výsledku se nedá spekulovat,“ uzavírá Pacal s tím, že doufá v co nejmenší krácení dotace.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk