Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Do školy nesmí být nikdo vpuštěn. Tragédie nutí přehodnotit práci na vrátnicích

16.10.2014

TŘEBÍČ (kv)- Ihned po tragédii ve žďárské střední škole, při které rukou psychicky nemocné ženy zemřel jeden ze studentů, vyzval ministr školství Marcel Chládek ke kontrole bezpečnosti vstupů do školních budov. „Ministr školství si je vědom toho, že drtivá většina škol je zabezpečena dobře. Přesto žádá vedení všech škol, aby bezpečnostní opatření ve svých školách prověřili, aby se toto již nemohlo opakovat,“ píše se na webových stránkách ministerstva školství.


I nás zajímalo, jak je vstup do školních budov hlídán a jak složité je pro kohokoli dostat se dovnitř. Oslovili jsme proto ředitele třebíčských středních škol. Nejvstřícněji zareagovala ředitelka Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč Libuše Kolářová a ředitelka Gymnázia Třebíč Alice Burešová, podle které je škola zabezpečna kombinovaným způsobem. „Vstup studentským vchodem je možný pouze při použití magnetické vchodové karty. V době příchodu žáků před vyučování je v prostoru šaten zajištěn dozor. Hlavní vchod z Masarykova náměstí do vstupního vestibulu je sice otevřen, ale vstup do budovy školy prosklenými dveřmi je trvale uzavřen. Příchozí osoby se hlásí službě na vrátnici, která zapisuje jméno příchozího a důvod návštěvy.

V případě nepřítomnosti služby je k dispozici elektronický vstupní zobrazovací systém, kdy při zazvonění může pracovník školy vidět příchozího, zjistit důvod jeho návštěvy a rozhodnout o umožnění vstupu do školy,“ popisuje běžnou praxi Alice Burešová.

Škola se teď rozhodla bezpečnostní opatření ještě zvýšit. Místo hlídání prostoru šaten bude dozor v době od 7.40 do 8.00 vykonáván přímo u vstupu do budovy školy, aby nemohlo dojít k vniknutí cizí osoby do budovy společně se studenty. „A služba ve vrátnici školy nesmí vpustit do budovy nikoho, kdo není studentem (má studijní průkaz) nebo zaměstnancem školy. Všechny návštěvy zůstanou ve vestibulu do doby, než si je vyzvedne zaměstnanec školy nebo žák,“ doplňuje ředitelka Burešová.

Situace v budovách hotelové školy je komplikovanější o to, že škola má současně také provozy určené veřejnosti - kadeřnictví a restauraci. „V těchto provozech jsou zaměstnanci vybaveni přenosným panikovým tlačítkem ve formě přívěsku. Elektronické zabezpečovací zařízení je napojeno na pult centralizované ochrany,“ uvádí ředitelka Kolářová. Mimo to ve škole pracuje vrátný a na studenty dohlížejí i sami pedagogové. Teď se dozor ještě zintenzivnil. „Dále jsme provedli opětovné poučení všech žáků a zaměstnanců na téma pohyb cizích osob v budově školy a jednání v krizových situacích. Taktéž byla žákům připomenuta ustanovení školního řádu o zákazu nošení nebezpečných předmětů (zejména zbraní) do školy,“ popisuje reakci školy na současné události ředitelka a dodává: „Bohužel, v souvislosti s touto tragédií se domnívám, že došlo k selhání systému, který umožnil návrat narušené osobnosti do běžného občanského života.“

Obezřetnost je jistě na místě, i když proti útoku duševně nemocného člověka se asi příliš bránit nelze. Pokud by se taková osoba nedostala do školní budovy, možná by svou oběť hledala kdekoli jinde, v místech, kde se koncentruje větší počet dětí - na sportovištích, na školních představeních, v kině. A všude nelze procházet bezpečnostními bránami a nelze žít za neustále zamčenými dveřmi.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk