Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Do zahájení světového šampionátu v biatlonu zbývají už jen hodiny

04.02.2013

Třebíč, Nové Město na Moravě - Světový šampionát v biatlonu začíná v Novém Městě na Moravě už opravdu za pár dní. Velkou stopu tu zanechá i Třebíč, konkrétně firma Yashica, která má na starosti kompletní propagaci mistrovství světa. O biatlonovém šampionátu jsme si povídali s jedním z majitelů firmy Yashica, Alešem Fialkou.


Jak náročné je připravit tak vrcholnou akci, jakou je světový šampionát?

Když jsme začali zhruba před dvěma roky, nikdo si nedokázal představit objem prací ani náročnost zakázky, která nás čekala. Je úžasné přímo se účastnit něčeho podobného. Šampionát je u nás poprvé, proto poprvé bylo všechno. Vznikl organizační výbor a ten nepřetržitou prací došel k výsledku, který si teď můžeme všichni užít přímo na závodišti nebo u televizních obrazovek. Je pro nás velkou ctí, že jsme se mohli na pořádání podílet a je velmi příjemné vidět například naše loga a vizuály na ČT nebo Eurosportu.

Kolik vaše společnost nasadila lidí do týmu, který se na přípravách podílí?

Tato čísla se dle potřeb po celou dobu příprav měnila. Na začátku především kreativní oddělení muselo vytvořit celý design šampionátu, veškeré logotypy a jejich použití rozpracovat do jednotlivých vizuálních užití. Postupně se nabalovaly další činnosti a práce přirozeně přecházela do našich dalších oddělení, od on-linových aplikací, prezentací na veletrzích, tunách tiskovin, až po produkci oficiálních reklamních předmětů, postupně pak vše končilo u výroby. Když to vezmu globálně, více či méně to zasáhlo všech našich 80 kolegů na všech pobočkách. Od podzimu pak především výroba a aplikace různých tiskovin, billboardů, banerů, polepů, informačních a navigačních tabulí zaměstnává asi 40 lidí v podstatě nepřetržitě, v posledních týdnech včetně sobot a nedělí. Moc všem děkuji za jejich nasazení.

Co bylo (nebo je) nejsložitější v organizaci?

Klobouk dolů před prací týmu lidí okolo Jirky Hamzy. Hodně se okoukalo na předchozích mistrovstvích, ale usazení do našich podmínek, vybudování zcela nového moderního stadionu včetně zázemí pro týmy, organizátory a média, prostě obrovský objem práce s tím spojený. Je to tu ale poprvé, vše včetně technického vybavení vzniklo, ale zůstává. Proto další akce podobného rozsahu už bude jednodušší. Pro mě osobně pak bylo velkou zkušeností účastnit se u pana hejtmana zasedání organizačního výboru, všichni byli věcní, nikdy se nesedělo déle než hodinu, prostě jen to „lítalo“ a šlo se na věc.

Kde jste čerpali inspiraci? Zúčastnili jste se třeba loňského MS v německém Ruhpoldingu? Co vám dalo?

Objeli jsme několik svěťáků a loňské MS v Ruhpoldingu. O to to bylo těžší ? v Německu má tento sport neskutečnou tradici, je to jasná jednička v zimních sportech. Podle toho vypadalo mistrovství a vše okolo. Prostě laťka byla a je nasazena nejvýš, kde v tomto sportu může být, byla to výzva. Jak jsem již zmínil, ne všechny věci se daly zkopírovat, přece jen rozpočet v Německu byl násobně vyšší, ale myslím si, že vzhledem k daným možnostem a podmínkám vzniklo něco, na co můžeme být všichni hrdí.

Vloni jste se podíleli i na přípravě světového poháru v Novém Městě. Jaký je mezi oběma akcemi rozdíl?

Je opravdu velký. Rozsahem, počtem účastníků, délkou i sportovní důležitostí. Vloni si všichni vyzkoušeli, že něco takového se dá zvládnout, nabyla se spousta zkušeností, ale toto je zcela jiná káva. Za Yashicu můžu říci, že např. objem prací je více než desetinásobný! A ještě jeden důležitý moment v loňském roce vygeneroval potřebu. Neskutečný divácký zájem.

Yashica už se podílela na světovém šampionátu v hokeji, teď i v biatlonu. Kam výš mohou kroky třebíčské společnosti mířit?

Jsem realista. Takový podnik se v ČR nepořádá každý rok a agentur naší velikosti, které toto zvládnou, je také více. Budeme však samozřejmě nabízet zkušenosti dál, v samotné Vysočina aréně se rýsují další zajímavé akce, ale nepředbíhejme. Teď je to ještě o spoustě práce a enormním nasazení. Jsem ale hrdý na to, že jsme světu dali logo NMNM, které už zná celý biatlonový svět.

Autor: Martin Mutl, Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk