Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dobrodružství jménem voda začíná ve Štítarech

03.10.2011

Třebíčsko/Štítary - Lakonická informace, že VAS, a.s., divize Třebíč vlastní katamaran, vyvolá zvědavý údiv. Zvláště když si představíte plavidlo (tedy jakési dva spojené plováky a mezi nimi nic, tedy vlastně voda), umně ovládané tuctem svižně pádlujících domorodců kdesi v Oceánii. Cítíte nádech romantiky, což vás chvíli drží i při návštěvě čerpací stanice na hladině Vranovské přehrady u Štítar. Ale to brzy přejde, neboť víc než přírodní scenérii vnímají vodaři svou práci, výrobu pitné vody.


V Evropě ojedinělé

Když se koncem 70. let minulého století uvažovalo o tom, odkud brát vodu pro celou oblast jihozápadní Moravy včetně budované jaderné elektrárny v Dukovanech, byla vytipována přehradní nádrž Vranov, která má celoročně dostatečnou kapacitu surové vody pro výrobu té, co nám teče z kohoutku. V roce 1982 byla vybudována úpravna vody ve Štítarech, asi 4?km od hráze Vranovské přehrady, v místě ležícím zhruba 2,5?km od břehu a o 130?m výše, než je hladina vodní plochy. Protože nebylo technicky možné vyhloubit poblíž jezera vrt ? štolu, vznikl v Evropě ojedinělý projekt, kdy je voda čerpána z plovoucího pontonu. Odtud je potrubím přiváděna do největší úpravny vody VAS, a.s, divize Třebíč ve Štítarech, kde se dnes ročně vyrobí přes 3 miliony kubíků velmi kvalitní pitné vody. Ta je pak vedena jednak na Jemnici a pak větším průměrem směrem na Moravské Budějovice, kde se dále rozděluje. Severní větev vodovodu směřuje na Třebíč, východní pokračuje na Jaroměřice, Dukovany a až do Moravského Krumlova. U Slavětic je pak ještě odbočka na Náměšťsko. Štítary jsou součástí vodárenské soustavy jihozápadní Moravy, která propojuje Žďársko, Třebíčsko, Znojemsko a dodává pitnou vodu pro 300 000 lidí. Tento obrovský vodárenský systém nese vodu jen v divizi Třebíč k 100 000 lidí, žijícím na ploše 50 x 60?km.

Ponton

K vlastnímu strategickému místu celé této „legrace“ ? k plovoucímu pontonu čerpací stanice surové vody ? vede po strmém srázu 300 schodů. Jakákoli manipulace s těžkou a objemnou technikou je tak znesnadněna, přestože tam byla v roce 2000 vybudována svážná pojezdná plošina o nosnosti 250, max. 300?kg. Údržbu a opravy je tak logicky možno provádět jen z vody. Vodaři mají k dispozici nákladní motorový člun, ale přídavné zařízení, kdysi od armády zakoupený poměrně neohrabaný ponton dosloužil. Jeho oprava by stála čvrt milionu korun. Proto se hledala alternativa, kterou se stal celkově levnější prototyp plavidla ? montážní plošiny ? od firmy Zemský z Rohatce. Už tři týdny tak obsluha čile využívá nový katamaran s nerezovými plováky a montážním lešením, který svými parametry všem požadavkům na převoz objemných a těžkých součástí „čerpačky“ vyhovuje. Unikátní technické zařízení má tak nového unikátního pomocníka.

Autor: Milan Noha
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk