Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dobrovolnické centrum a sousedská pomoc

14.09.2018

TŘEBÍČ (evu) - Středisko Dobrovolnické centrum a sousedská pomoc podporuje myšlenku dobrovolnictví, přijímá dobrovolníky, systematicky s nimi pracuje, koordinuje jejich činnost ve střediscích Oblastní charity Třebíč, ve spolupracujících organizacích. Dobrovolnictví přispívá ke zvýšení kvality sociálních a zdravotních služeb a krizové pomoci.


V rámci Dobrovolnického centra uskutečňujeme také sousedskou pomoc. Rozvojem dobrovolné sousedské pomoci se podílíme na zabezpečení dostupnosti sociálních služeb v obcích celého okresu Třebíč, propojujeme profesionální sociální služby s dobrovolnou pomocí, podporujeme sociální soudržnost a solidaritu občanů. Dobrovolník svobodně dává část svého času, energie a schopností k vykonávání určité činnosti ve prospěch druhých. Za tuto činnost nedostává finanční odměnu, ale získává dobrý pocit z pomoci ostatním.

Příběh

Poprvé se paní Jana do dobrovolnické akce zapojila na jaře 2013. Netušila, jak se jí vstupem do haly Domova seniorů na Koutkově ulici v Třebíči změní život. V rámci dobrovolnických dnů pro zaměstnance ČEZ, konkrétně Jaderné elektrárny Dukovany, vyvezli převážně osazenstvo pánů na vozíčcích na vycházku. Zajeli k rybníčku u domova, projeli postranní uličky a skončili v zahradní hospůdce na jednom „oroseném“. Přestože to byla první zkušenost s vozíčkáři, kdy se učili, jak sjet z chodníku a správně vozík zabrzdit, a nesměle navazovali řeč, odcházeli tenkrát velice příjemně naladěni. Prý tak nějak jinak, než když si jde člověk posedět s dlouholetým známým. Tato setkání se od té doby pravidelně opakují. K „Dukovaňákům“ se přidali a přidávají další lidé, kteří chtějí pomáhat. Jana je z toho nadšená: „Žasnu, kolik dobrých lidí je kolem nás a jaké hodnoty spousta lidí uznává. I to mě utvrzuje v tom, že to s naším národem není tak zlé, a že pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí, a přidávám, že vítězí i nad sobeckostí a konzumním přístupem k životu.“ Smysluplnost dobrovolnictví stvrzuje i Renata Krejčová z Domova pro seniory: „ …přináší kontakt s běžným sociálním prostředním, což je tou nejlepší prevencí izolovanosti …přináší nové zážitky, přátele… Možná si ani neuvědomují, že svým vstupem do našeho domova přinášejí konkrétní pomoc tam, kde to je třeba a dávají i nám, ošetřujícímu personálu, pocit smysluplnosti.“

Farní charity

Oblastní charita Třebíč má také své zastoupení na venkově, kde ve 23 farních charitách pomáhají dobrovolníci v obcích Benetice, Budišov, Březník, Heraltice, Jaroměřice nad Rokytnou, Kněžice, Lipník, Mohelno, Myslibořice, Opatov, Pyšel, Radkovice u Hrotovic, Rokytnice nad Rokytnou, Rouchovany, Rudíkov, Šebkovice, Trnava, Vladislav, Vlčatín, Výčapy a ve městech Jemnice, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou. Obvazy pro malomocné: Pokračující činností našich dobrovolníků je pletení obvazů pro malomocné – zhotovené obvazy jsou určeny jako vrchní obvazový materiál pro nemocné leprou a odesílají se do leprosálií v Indii a Africe.

Statistika

Dobrovolníci na střediscích a mimocharitních zařízeních: 121

Při jednorázových akcích: 1 650 (přibližně)

Farní charity: 23

Počet odpracovaných hodin (mimo sbírek): 9 807,5

Počet hodin jednorázové pomoci při organizaci sbírek: 6 600 (přibližně)

Foto: archiv charity

Autor: evu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk