Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dokončení stavby rozhledny na Mařence má zpoždění

23.08.2012

Štěměchy - Původní rozhledna na kopci Mařenka s nadmořskou výškou 711 metrů sloužila turistům k výhledu do okolí a podle pamětníků bylo za dobrého počasí vidět až do sousedního Rakouska. Stavba nové rozhledny v této turisticky atraktivní oblasti nabrala oproti původním plánům zpoždění.


Slavnostní otevření unikátní, třicet jedna metrů vysoké vyhlídkové věže bylo naplánováno na pátek 7. září. Stavební práce na nejvyšším vrcholu Třebíčska provádí už od jara společnost Lavimont, která oznámila posunutí dokončení stavby až na říjen. V současné době stojí na kopci pro rozhlednu asi devět metrů vysoký betonový základ, kolem kterého dokončili kameníci obložení. Montáž dalších konstrukcí má však zpoždění. Starostka Štěměch Marie Báňová neskrývá zklamání: „Zhotovitel stavebních prací nás tak trochu zaskočil. Připraveno je točité ocelové schodiště, ale chybí tesařská konstrukce. Hlavní část rozhledny totiž budou tvořit ocelové a dřevěné konstrukce, které se vyrábějí v hale. Pak se teprve dovezou na stavbu a namontují se s pomocí jeřábu.“ Zároveň starostka připomíná, že smlouva se stavební firmou obsahuje i sankce, které budou zainteresované obce v nějaké výši uplatňovat.

Původní rozhledna se zřítila při silné bouři v padesátých letech. Od té doby proběhlo několik pokusů o její obnovu. Asi před dvanácti lety se obce mikroregionu Podhůří Mařenky, kam patří Rokytnice nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov, spojily za účelem vystavět novou rozhlednu. Finanční prostředky se podařilo získat až díky evropské dotaci ve výši tří milionů korun. Celkové náklady projektu se vyšplhaly na sedm milionů korun.

Autor: Jana Svobodová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk