Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Hotovo! Čeká se jen na nový asfaltový povrch.
(foto: Vendula Krausová)

Dolní Vilémovice zvelebují náves

13.08.2010

Dolní Vilémovice - Srdce obce získává novou tvář. Dolní Vilémovice investují do nového vzhledu návsi skoro tři miliony korun. Valná část půjde ale ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Stávající nerovné chodníky, které byly navíc uloženy příliš nízko a tekla přes ně voda ze silnice, nahradí nové, složené z větších betonových kostek, které jsou pro vzhled vesnice výrazně vhodnější než zámková dlažba.


„Se starými chodníky jsme měli problémy, obruba byla tak nízká, že v podstatě nic nechránila. Přitom by měla právě zadržet vodu. Chodníky by celkově zasloužily obnovu. Začali jsem alespoň na návsi,“ vysvětluje starostka Jitka Boučková, proč se rozhodli stávající chodníky vyměnit. Vyšší chodník je opatřen řadou snížených míst tak, aby se na chodník dalo pohodlně vkročit a vjet například i dětským kočárkem.

U hlavní silnice bude postavena nová autobusová čekárna s lavičkami. Upravovat se bude i zeleň. Většina stromů se zmladí. Některé přerostlé keře se nahradí novými. V trávě vyšlapaná pěšinka ukázala, jakou trasu lidé nejčastěji používají při chůzi do obchodu nebo na radnici. Napříště už budu moci chodit po chodníku, který bude usazen v místě pěšiny.

„Za trávníkem je docela nevzhledná studna. Právě okolo ní by mělo vzniknout nové odpočinkové posezení,“ nastiňuje starostka další práce. Okolo dřevem obložené a zastřešené studny bude několik laviček. Vznikne tak příjemné odpočinkové místo ve stínu vzrostlého stromu.

Nový asfaltový povrch získá i lokalita místními označovaná Ve dvoře. „Doteď tam byla cesta, která prakticky už není. Vymletá, velké kameny. Kdejaká polňačka byla lepší,“ vysvětluje starostka Boučková.

„Všechno je vyprojektováno dopravní projektantkou, máme stavební dozor, myslím si, že máme kvalifikovanou firmu, a práce postupují dobře. Zatím je to ale v rozestavěném stavu. Až tady bude technika na asfalt, dodělají se i okraje vozovek kolem nových chodníků,“ dodává Jitka Boučková. Veškeré práce by měly být hotové do konce září tohoto roku.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk