Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dopravní nehodovost v Kraji Vysočina v listopadu 2012

06.12.2012

Vysočina - V listopadu šetřili policisté v Kraji Vysočina 255 dopravních nehod. V loňském roce jich policisté ve stejném měsíci šetřili 196. V porovnání s loňskem je to nárůst nehodovosti o 30 procent. V listopadu zemřelo při nehodách 7 osob. Je to o 5 osob více než v loňském roce. Při nehodách se 5 osob zranilo těžce a 82 lehce. Oproti loňskému roku evidují policisté o sedm těžce zraněných osob méně, což je pokles o 58 procent a o 3 lehce zraněné osoby méně.


Při listopadových dopravních nehodách vznikla hmotná škoda ve výši 14 453 000 korun. Je to o 5 379 000 korun méně než za stejné období loňského roku. Policisté tak evidují pokles škod, vzniklých při dopravních nehodách, o 27 procent. Devět řidičů požilo alkohol před jízdou. Za stejné období v loňském roce havarovalo pod vlivem alkoholu 14 řidičů. Počet řidičů, kteří měli účast na dopravní nehodě pod vlivem alkoholu, je o 36 procent menší než v loňském listopadu.

Nejtragičtější dopravní nehodu za listopad šetřili jihlavští policisté u obce Polná. Dne 17. listopadu ve večerních hodinách vyjížděli policisté k dopravní nehodě osobního vozidla, která se stala na silnici mezi Polnou a Zábornou. Řidič osobního vozidla Škoda Felicia tam nezvládnul průjezd mírnou pravotočivou zatáčkou. Ve vozidle cestovaly v době nehody dvě osoby. Jednadvacetiletý řidič vyjel při projetí pravotočivé zatáčky do protisměru, vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do stromu. Následky nehody byly fatální. Řidič i jeho devatenáctiletý spolujezdec na místě zemřeli. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování. Z prvotního šetření vyplynulo, že řidič ani spolujezdec nebyli připoutání bezpečnostním pásem. Navíc muž, který vozidlo řídil, není držitelem žádného řidičského oprávnění.

K jedné z posledních tragických nehod v měsíci listopadu došlo dne 27. listopadu na Třebíčsku. Ráno před sedmou hodinou přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na silnici mezi obcí Kundelov a Budišov. Po silnici ve směru na obec Budišov jela dvaaosmdesátiletá cyklistka.

Bohužel k jízdě použila špatně osvětlené jízdní kolo. Žena tuto trasu dobře znala, protože jezdila pravidelně na kole na nákup do sousední vesnice. Ve stejném směru jako cyklistka projížděl úsekem třiatřicetiletý řidič osobního vozidla Škoda Fabia, který cyklistku zřejmě přehlédl. Došlo ke střetu, při němž žena utrpěla vážná zranění, kterým na místě podlehla. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Příčiny a okolnosti nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem vyšetřování. Nelze ale vyloučit, že svůj podíl na tragické události mohla mít zhoršená viditelnost způsobená ranní mlhou a skutečnost, že cyklistka jela na nedostatečně osvětleném kole.

V nadcházejícím zimním období se účastníci provozu na pozemních komunikacích potýkají se sníženou viditelností, která negativně ovlivňuje bezpečnost silničního provozu.

Snížená viditelnost je definována jako situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení nebo hustého deště.

Veřejnost si musí uvědomit, že chodec nebo cyklista oblečený v tmavém oděvu není za ranního šera před nadcházející zimou v silničním provozu vidět. Pokud je člověk oblečen do tmavého oblečení, pak ho řidič přijíždějícího vozidla uvidí na vzdálenost osmnáct metrů. V bílém oblečení je viditelný na vzdálenost 55 metrů. Pokud si chodec nebo cyklista obleče oděv s reflexními prvky, pak ho řidič uvidí před svým vozidlem již na vzdálenost 200 metrů. Ke zvýšení vlastní viditelnosti postačí i například reflexní pásky, které jsou umístěné na oděvu. Řidič pak má dostatek času na chodce reagovat.

Současné počasí a chladnější teploty společně se sněžením s sebou přinášejí zhoršenou sjízdnost komunikací. Vozovka je díky klimatickým podmínkám kluzká a zvyšuje se tak nebezpečí smyku. Brzdná dráha vozidla se na kluzkém povrchu prodlužuje a řidič této skutečnosti musí přizpůsobit styl své jízdy. Řidiči by proto měli jezdit opatrně, ohleduplně, rychlost přizpůsobit aktuálnímu počasí a za snížené viditelnosti zvýšit svoji pozornost.

Řidiči by se měli vždy zejména plně věnovat řízení, dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, svým schopnostem a aktuálním klimatickým podmínkám. Řidič smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled a byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, jako je např. odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec nebo cyklista.

Autor: nprap. Martin Dušek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk