Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dr. Krpoun: sliby ve 21. století

09.10.2018

Sliby jsou zvláštní lidské téma. Proto o nich neslyšíte poprvé, ani naposled. Slib je v první řadě závazek. Závazek, který symbolizuje něco, co se má teprve stát a co se očekává. Bohužel nám moderní doba přinesla další výdobytek. Jde o sliby, které tu jsou pro sliby samotné. Jde o sliby, které se zpravidla neplní, ačkoli zní líbivě a věhlasně.


Lidé si běžně slibují. Práci, hlídání dětí, lásku, dárky, opravu, pomoc, termín schůzky, schůzku samotnou nebo opravdové přátelství. A světe, div se, tyto sliby se čím dál méně často splní. Samozřejmě, komukoli se může stát, že na svůj slib zapomene. Komukoli se může stát, že z nečekaných důvodů nemůže učinit to, co by rád učinil. Ale nemělo by to být opakovaně. Nemělo by to být ustáleným zvykem.

Na světě je jedna velká smečka lidí, kteří slibují víc než ti ostatní. Je to smečka pestrá a rostoucí. Dá se tedy bohužel říci, že její členové masově přibývají. Nebudu vás dlouho napínat, zpravidla jde o manažery, obchodní zástupce a politiky. O lidi, kteří se chtějí (a vlastně i potřebují) zalíbit. Jde o lidi, kteří ve své profesi profitují ze vzájemných sympatií.

Víme vlastně, jak tito pánové a dámy své vzájemné sympatie získávají? Nejsnadněji tím, že člověku slíbí. Samozřejmě záleží i na lichotkách, dárcích a dalších symbolech mezilidských svazků. Jenže slíbit je pro politika či manažera mnohem víc, a přitom jde o akt méně namáhavý a snadnější. Asi nečtete nic nového. Ale nového na slibotechnách ve 21. století je, že jich neskutečně přibývá. Jejich stud z nesplněných slibů je menší a menší, zatímco jimi demonstrovaná role oběti, čelící překážkám a lstím, je propracovanější. Vždy totiž mohou svést odpovědnost na nepříznivé počasí, nespolehlivého dodavatele, nemocné dítě, rozbité auto, líného kolegu (podřízeného), zlou vůli jiných politiků nebo na spiknutí sousedů.

Dám obyčejný příklad z praxe: často se setkávám s lidmi ve vedoucích pozicích. Protože mě zajímá dění v naší krásné Třebíči, setkávám se také se zástupci politických stran. Povšiml jsem si jedné věci: v rozhovoru o různém časovém intervalu vždy vyřknou více slibů než lidé, kteří jsou z jiných profesí. A nejen že jich méně splní (což dá rozum, když jich řeknou víc), ale kdybychom vše převedli na procenta nebo na jiné statistické hodnoty, je nepoměr mezi splněnými a nesplněnými sliby daleko větší.

Škoda. Mrzí mě lidské lži i hloupost lidí, kteří jim věří. Také mě trápí, jak jsou lidé čím dál zdatnější ve lhaní a slibování. Právě proto bychom měli být my všichni čím dál lepší v jejich odhalování. Ale na to není žádný kurz. To nás naučí teprve život a s ním spojené zkušenosti.

Autor: Zdeněk Krpoun
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk