Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Drogy! Ne bylinky

21.07.2011

Vrchní soud potvrdil tresty pro třebíčské pěstitele marihuany

Třebíč, Olomouc - Třebíčští policisté v listopadu loňského roku odhalili v prostorách bývalé prodejny Julius Meinl obří pěstírnu marihuany.


„Určitě je to největší pěstírna na Třebíčsku a možná i na Vysočině,“ konstatovala tehdy tisková mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická. Nemýlila se, šlo skutečně o pěstírnu, která počtem rostlin překonala dvě další, které byly na Vysočině v roce 2010 odhaleny.

Trojice Vietnamců, kteří v souvislosti s případem stanuli před soudem, se hájila tím, že se domnívali, že se jedná o pěstování bylinek. Soud jim neuvěřil, přestože bylo jasné, že muži ve věku 21, 23 a 26 let se o pěstírnu starali na příkaz další osoby, kterou se nepodařilo zjistit.

Krajský soud v Brně poslal dva pachatele na 6 let a třetího na 5,5 roku do vězení. Trest jim byl uložen do věznice z ostrahou. Kromě odnětí svobody soud nařídil i jejich vyhoštění z České republiky.

Kvůli odvolání, ve kterém se Vietnamci domáhali zproštění obžaloby, se případ dostal před Vrchní soud v Olomouci. Ten v úterý 19. července jejich argumentům neuvěřil a tresty jim potvrdil. Došlo pouze k formální úpravě verdiktu, když se změnila kvalifikace trestného činu z fáze pokusu na fázi přípravy ke zločinu.

Muži z Vietnamu přicestovali před několika málo lety. Podle vlastních slov neměli práci, peníze ani potřebné doklady. K pěstování je někdo zneužil. Všeho litují a chtějí se vrátit domů k rodinám. To se jim pravděpodobně splní až po odpykání trestu.

V listopadu 2010 v Třebíči policisté zajistili 4520 rostlin konopí. Z nich by se údajně dalo získat až 146 kilogramů marihuany, jejíž hodnota by se pohybovala okolo 12 milionů korun.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk