Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dukovanskou jaderku bude střežit firma, dříve spojovaná s Vítem Bártou

08.11.2018

Dukovany (red) - Ostrahu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech v příštích pěti letech zajistí za více než 1,1 miliardy korun společnost Mark2 Corporation Czech.


S odkazem na Věstník veřejných zakázek to uvedl server Euro.cz. Web upozornil na to, že firma se do roku 2012 jmenovala ABL a byla spojena s podnikatelem Vítem Bártou, někdejším ministrem dopravy a předsedou politické strany Věci veřejné. Nyní jsou vlastníky Mark2 Corporation jeho příbuzní Matěj Bárta a Stanislava Bártová, napsal server.

Euro dále uvedlo, že výběrové řízení trvalo 12 měsíců. „Vzhledem k náročným kvalifikačním předpokladům se zúčastnili pouze dva zájemci - Mark2 Corporation a konkurenční G4S, která ostrahu jaderných elektráren zajišťovala v posledních dvaceti letech. Ta ke konci roku o zakázku přijde. Jistým překvapením je i výsledná cena,“ podotkl web. Dodal také, že ČEZ dříve počítal s částkou do 650 milionů korun za celé období let 2019 až 2023. Vedoucí útvaru jaderná komunikace ČEZ Petr Šuleř k zakázce uvedl, že byla řádným výběrovým řízením vybrána nabídka, která v komplexním posouzení nejlépe vyhověla předem stanoveným kritériím.

Po teroristických útocích v USA v roce 2001 Státní úřad pro jadernou bezpečnost nařídil v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nejvyšší bezpečnostní opatření ve fyzické ochraně. V případě takového nebezpečí jsou Dukovany připraveny zastavit i štěpnou reakci svých čtyř reaktorů.

Vzdušný prostor nad elektrárnou střeží i radary nedaleké vojenské základny. Pohotovost tehdy měly zhruba měsíc posádky bojových vrtulníků Mi-24.Na letiště u Sedlece byl před sedmnácti lety přesunut i protiletadlový raketový pluk ze Žatce. K odklonění případných narušitelů omezeného vzdušného prostoru byla připravena vzlétnout rovněž pohotovostní vojenská letadla z Českých Budějovic nebo z Čáslavi. Omezená zóna se vztahuje na území ve tvaru kružnice o poloměru 12 námořních mil od elektrárny a dosahuje výšky 2900 metrů.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk