Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dva kalendáře vodařů jsou poctou vodě

18.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Nástěnný kalendář pro rok 2020, nazvaný „Voda a lidé, partneři pro život“, vydala jako každý rok Vodárenská akciová společnost (VAS). Kalendář zaujme barevnými fotografiemi krajinných motivů z regionu Vysočiny, orientovanými na výšku.


Autorem celkem 13 snímků je „dvorní fotograf VAS“ a ředitel její třebíčské divize Jaroslav Hedbávný. Na záběrech zachytil Dalešickou přehradu, zimní odpoledne v Borech, dvakrát skanzen v Krátké, řeku Jihlavu v Dolním Smrčném, Červený mlýn v Čáslavicích, Nový Telečkov, Sedlecký rybník, letní odpoledne na vakovém jezu řeky Jihlavy v Třebíči, Světlou nad Sázavou, Pavlovský rybník, Horní Radíkov a také v louží se zrcadlící bukovou alejí na Vlčím kopci nad Mohelnem. Vodárenská akciová společnost kalendář vydala v nákladu 1300 kusů. Dostanou ho jak zaměstnanci, tak i obchodní partneři firmy.

Další kalendář, tentokrát s černobílými fotografiemi orientovanými naležato, vydala VAS jen v limitované edici dvou set kusů. Bude sloužit jako dárek starostům a vybraným obchodním partnerům. Svým způsobem exkluzivní kalendář vznikl jako nápad generálního ředitele VAS, který chtěl, aby nějaká firemní tiskovina navázala na úspěšnou knížku „Voda a lidé“, loni vydanou u příležitosti 25. výročí vzniku Vodárenské akciové společnosti jako neprodejná dárková publikace.

„Ta knížka měla dobrý ohlas. Proto vznikl nápad, že bychom letos mohli vydat něco podobného jako doplněk k barevnému kalendáři. Nakonec jsme se shodli na černobílém kalendáři ve formě výtvarné fotografie,“ vysvětlil fotograf Hedbávný. Tematicky jsou motivy snímků kalendáře, číslovaného podobně jako grafické listy, zaměřeny na zátiší a zákoutí starých domů, které mají opět něco společného s vodou. Najdeme v něm třeba pohledy na větrné i vodní mlýny. „Tam se s vodou také setkáváme, i když poněkud nenápadně,“ konstatoval autor snímků Jaroslav Hedbávný.

Znalci a milovníci fotografie, zaujatí krásou klasické černobílé fotografie, jistě tento koncept ocení. Kalendář tak nabízí třeba pohled na zákoutí s roubenkami ve skanzenu Krátká, na Starou cihelnu u Vísek, na Červený mlýn nebo větrný mlýn v Kuželově. Nechybí ale ani náměstí v Telči, Velká Lhota, vesnická památková rezervace Komárov, skanzen ve Strážnici, zvonička v Balinách, mlýn ve Svobodných Hamrech, skanzen Veselý kopec nebo židovská čtvrť v Třebíči. Citlivého diváka možná napadne - jako by se stárnutím, větrnou a vodní erozí těchto staveb náš svět něco ztrácel. Nelze tak nevzpomenout na myšlenku J. R. Tolkiena: „Svět se změnil, cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno.“

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk