Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dva Třebíčané a dva „Rakušané“ v Dačicích

02.03.2020

DAČICE (ap) - Výstava výtvarné skupiny čtyř výtvarníků „For Art“ byla v pátek 21. února zahájena na starém zámku v Dačicích.


Jedna ze dvou vystavujících žen, Jitka Fischerová, je kurátorkou městské Galerie Malovaný dům v Třebíči. Sama se však také věnuje výtvarnému umění. Zachycení přírodních motivů, lidských tváří či zvířat jí sloužilo především k vyjádření vlastních emocí z prožitku světa, byla tedy výraznou expresionistkou. V poslední době však u autorky sledujeme příklon k věcnosti. Jitku Fischerovou vždy fascinovala velká zvířata a mezi nimi především predátoři. „Pro mě jsou dravci symbolem svobody či neuchopitelnosti. Platí však paradox, že na to, jak jsou silní, jsou citliví na stav životního prostředí a ohrožení ze strany člověka. Je smutné, že takto krásné silné tvory my vyvražďujeme jednoho po druhém,“ říká autorka, která v sobě objevila neočekávanou radost z realistického zachycování zvířecí anatomie. Autorka je tak na cestě od exprese možná až k vědecké kresbě.

Fotografka Marcela Mare (Marcela Marečková) původem z Brna, žije v Rakousku od roku 2000 a malbě se věnuje poměrně krátkou dobu. Snad právě proto nacházíme v její tvorbě nejen čitelnou cestu experimentování s barvami a technikami, ale zároveň i snahu o zaznamenání aktuálních emocí, které vycházejí z jejího osobního příběhu, vlastní školy života. „Začnu malovat většinou podle předlohy. Ve všech obrazech, které maluji dle volné vůle, je mé momentální nebe či peklo na zemi. Jen pro správné chápání, peklo pro mě neznamená škaredosti, ale úseky v životě, kdy se hodně učím, intenzivně a hluboce vnímám a pracuji na sobě,“ vysvětlila Marečková.

Rodák z Prahy, Pavel Kirschner, žije a pracuje jako nezávislý umělec ve Vídni a v Česku na Vysočině. Byl aktivním členem českého hnutí Underground, jež ovlivnilo nejen jeho osobní, politický a společenský vývoj, ale především jeho tvorbu, jež se vymyká realitě. V jeho obrazech najdeme nejen skrytý svět dekadence, romantiky a erotiky, ale i každodennost prožitků, takřka skrytých za oponou. V našem postmoderním světě, kdy ve všem a všude nacházíme propojení neslučitelného, nás potěší umělcův radostný prožitek z tvorby, zavánějící až dekadentním optimismem.

Pavel Hlaváč je třebíčský kytarista, textař, zpěvák, bigbeatový historik a bluesman, který o sobě v posledních letech dává více vědět i jako malíř. Ve své malbě vychází z technologických daností zvolené malířské techniky. Její základ tvoří vrstvy laků, které při schnutí krakelují. Hlaváč pak broušením a vysvětlováním některých míst vytváří na svých malbách mnohdy i početné figurální scény, za kterými můžeme spatřovat vliv Villiama Blakea nebo třeba našeho symbolisty Františka Bílka. Před titánstvím a úvahami o mystické jednotě světa však Hlaváče zachraňuje nadhled a humor bluesmana, který nakonec obrazy nazve: „Lidé čumí na Mars“, „Marťani čumí na Zemi“, „Spartakiáda v Íránu“ nebo „Voli mají žízeň“.

Na dačické výstavě, která potrvá do 22. března, je každý z autorů zastoupen pěti obrazy.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk