Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Dvojnásobný hold Hynku Luňákovi

02.10.2014

Třebíč, Ostrow Wielkopolski, Chrudim (ju) - Již třicet let se v polském městě Ostrów Wielkopolski koná v těchto měsících přehlídka malé grafiky a ex libris. Letošní rok byly přihlášky do 20. května a mezi přihlášenými byl i třebíčský grafik a technik v jedné osobě Hynek Luňák. Jeho dílo bylo přijato a doputovala i krásná pozvánka na vernisáž výstavy, která proběhla 6. září.


Mezi oceněnými umělci sice jméno našeho Mistra Luňáka nezaznělo, ale již sama účast na této přehlídce drobné grafiky je slušným úspěchem. Vždyť k vidění bylo 1749 děl 472 umělců ze 45 zemí! Na prvním místě se umístil Lembit Lõhmus (Estonsko), o druhé se podělili hned tři umělci: Jerzy Dmitruk (Polsko), Grazyna Kulikowska-Antczak (Polsko) a Rea Šimlíková (Česká republika).

Podobná výstava, kde je ukázka tvorby Hynka Luňáka k vidění a která je podstatně blíž, je XIV. trienále českého ex libris v Chrudimi. Probíhá ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha od 3. října až do 2. listopadu. Vystaveno je 552 ex libris od 151 autorů.

Pro Hynka Luňáka jsou to žel bohu výstavy poslední. Přihlášky na ně posílal ještě plný životního i tvůrčího elánu na jaře tohoto roku. V polovině května nás však tento technik se srdcem umělce, vášnivý cestovatel a hlavně skvělý člověk nenadále opustil.

Obě výstavy, jak ta v Polském Ostrówu Wielkopolski, tak v Chrudimi jsou takovým posledním holdem, čili poctou třebíčskému umělci.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk