Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Elegantní šroubovice na Fajťáku vyhrála

07.03.2016

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (kv) - Je třicet šest metrů vysoká, má sto sedmdesát pět schodů a je krásná. Dokonce tak, že zvítězila v soutěži o Rozhlednu roku, kterou organizuje Klub přátel rozhleden. Porazila dvacet konkurenčních staveb, které stejně jako ona vznikly v roce 2015. Byla mezi nimi i vodárenská věž na třebíčském Kostelíčku, kterou ale konkurence převálcovala.


Vítězná věž připomíná šroubovici DNA a její stavba stála skoro devět milionů korun. Přispěla na ni Evropská unie i drobní dárci. Do provozu byla slavnostně uvedena 19. června loňského roku. Od té doby ji navštívilo přes 22 tisíc turistů. „Byla postavena dle návrhu architektů Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška a obdržela 212 hlasů od milovníků výhledů i architektury. K popularitě vzdušné stavby možná přispělo i to, že ji míjí a má na očích každý cestovatel po dálnici D1,“ říká Pavel Gajdoš, místopředseda klubu. Stříbrnou medaili si ze soutěže odnesla rozhledna Salaš u Velehradu na Uherskohradišťsku a bronz získala obnovená rozhledna Hýlačka na Táborsku.

Klub přátel rozhleden vznikl v roce 2009. Snaží se popularizovat rozhledny a vyhlídkové věže, usiluje o opravy chátrajících rozhleden nebo zpřístupňovat ty nepřístupné. Přesto jistou masovost výstavby rozhleden posledních let kritizuje. „Opakovaně upozorňujeme na nešvar stavby mnoha nových rozhleden „přes kopírák“ podle stále dokola kopírovaného mustru, takže od sebe nejsou ani na fotkách odlišitelné. A také plýtvání veřejnými prostředky z dotačních titulů Evropské unie na leckdy předražené rozhledny na někdy i naprosto zbytečných místech. Ideální rozhledna by měla být kombinací místa se zajímavým (nejlépe kruhovým) výhledem s unikátním a zajímavým architektonickým pojetím stavby. A zejména druhé kritérium je stále častěji pomíjeno,“ dodává Pavel Gajdoš.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk