Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Elektrárna má prioritu, zaznělo z Prahy

27.11.2014

PRAHA (pch, ef) - Desítky starostů, zaměstnanců a ředitelů firem z regionu Jaderné elektrárny Dukovany se sjelo v úterý 25. listopadu v Praze. Hlavním tématem semináře v poslanecké sněmovně byla budoucnost elektrárny.


Jaderná energetika je a musí být pro Českou republiku prioritní a v budoucnu se bez ní neobejdeme. „Je potřeba si uvědomit, že uhlí dochází, plyn je dovozový a obnovitelné zdroje mají omezený potenciál a vysokou variabilitu. Zahájení přípravy a výstavba v lokalitě Dukovan je prioritou, nový blok je nezbytné dokončit, co nejdříve to bude možné,“ konstatoval Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Do roku 2040 musíme v České republice postavit nejméně cca 3500 MW nových jaderných zdrojů a je nadmíru žádoucí i prodloužení provozu Dukovan do roku 2035/2037.

V případě předčasného odstavení Dukovan by vznikl v České republice deficit, který nový jaderný zdroj již nestihne pokrýt. „Do roku 2016 probíhá příprava podkladů nutných k zahájení procesu EIA, výběru dodavatele a pro budoucí povolovací procesy. Reálný termín uvedení dalšího bloku Jaderné elektrárny Dukovany do provozu je nejdříve v roce 2035,“ informoval Petr Štulc, ředitel útvaru rozvoj podnikání z ČEZ. Starostové z regionu potvrdili podporu veřejnosti pro výstavbu 5. bloku a zároveň vyzvali k urychlenému rozhodnutí. „Pocit nejistoty z další budoucnosti elektrárny by byl, kromě prodloužení jejího provozu do roku 2035, také rozhodnutím o výstavbě nového bloku. Takové rozhodnutí by vedlo ke stabilizaci zaměstnanců, podnikatelské sféry a zklidnění nejistoty v regionu,“ nastínil Vladimír Měrka, starosta Náměště nad Oslavou a předseda Energoregionu 2020.

„Cílem semináře byla výzva k odpovědnému politickému rozhodnutí o budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Věřím, že vláda tak co nejdříve učiní,“ shrnul předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Závěr úterního semináře je zcela jasný – celá veřejnost na Třebíčsku netrpělivě a možná už i trochu nervózně očekává rozhodnutí, týkající se další budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Rozhodnutí musí padnout co nejdříve. „Ta rovnice je pro mě jasná. Česká republika potřebuje elektrickou energii z Dukovan a třebíčský region potřebuje do dalších let spolehlivého zaměstnavatele pro své obyvatele. Region je připraven, nyní je tah na státu. Jsem připraven společně s kolegy apelovat na vládu, aby potřebné rozhodnutí o energetické koncepci ČR a další návazné kroky, vedoucí k faktické přípravě výstavby 5. bloku JE Dukovany, urychlila,“ doplnil poslanec Vít Kaňkovský.

Autor: pch, ef
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk