Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Epopej bude v Moravském Krumlově už letos

17.03.2020

MORAVSKÝ KRUMLOV (pch) - Krátce po uzávěrce tohoto vydání Horáckých novin zasedlo zastupitelstvo Moravského Krumlova, aby rozhodlo o vítězi výběrového řízení na úpravy moravskokrumlovského zámku. Jde tady cca o 52 milionů korun.


Starosta Tomáš Třetina počítá s tím, že úpravy budou provedeny do konce prázdnin a tehdy bude spuštěn zkušební provoz. Takže to znamená, že na konci léta byste už mohli Muchovu Slovanskou epopej obdivovat znovu na zámku Moravský Krumlov. Smlouva s Prahou je na pět let s možností prodloužení. Tomáš Třetina by byl ovšem nejraději, kdyby došlo na dohodu s hlavním městem a epopej nakonec zůstala v Moravském Krumlově napořád.

Nyní si můžete všimnout, že na zámku se opravuje věž. Jde o opravu, která s přípravou prostor pro Slovanskou epopej nesouvisí. „Věž je staticky narušená mnohem více, než se čekalo. Podle statika hrozilo, že by věž, kdyby se nic neudělalo, mohla během pěti až deseti let spadnout,“ uvedl starosta města Tomáš Třetina. Oprava potrvá do konce roku 2021 a spolyká 130 milionů korun, vesměs z evropských dotací.

Věž má devět pater, a tak z ní v budoucnu bude krásná vyhlídka na město. V každém patře se pak dozvíte něco z dějin Moravského Krumlova. Tomáš Třetina také prozradil, že se často o Krumlově baví s naší velvyslankyní v Rakousku a Lichtenštejnsku a také s lichtenštejnskou velvyslankyní v Rakousku a České republice. Jde především o prezentaci Moravského Krumlova, kdysi sídla Lichtenštejnů.

Právě na rakouské turisty chce město mířit především. I proto se rozjíždí spolupráce se sousedními Ivančicemi, které jsou rodištěm Alfonse Muchy. Tak už nezbývá nic jiného než se těšit nakonec léta.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk