Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Evropský Den melanomu připadl na pondělí

27.04.2018

TŘEBÍČ (evu) - V Nemocnici Třebíč proběhla akce s názvem Den melanomu. Tato každoroční akce vznikla, aby upozornila veřejnost na rizika této choroby. Zájemcům bylo z řad široké veřejnosti nabízeno vyšetření kožních znamének a také případná konzultace s lékařem. Akce se konala v pondělí 23. dubna od 8:00 do 11:30 hodin a od 12:00 do 14:00 hodin v pavilonu M, kde sídlí kožní odborná ambulance. Vyšetření bylo zcela zdarma.


Bez objednání se mohli nechat vyšetřit všichni zájemci, co tento den navštívili kožní odbornou ambulanci. Hned na začátku před samotným vyšetřením vás čekal na vyplnění jednoduchý dotazník. Najít jste v něm například mohli: Byl/a jste v minulosti na vyšetření kůže? Pracoval/a jste nebo pracujete venku? Jak reaguje vaše kůže na slunce v létě? Měl/a jste těžké spálení kůže do 18 let věku? Jak často používáte ochranné opalovací prostředky? Zbytek dotazníků s vámi vyplní lékař/ka. Proto se předem připravte na tyto otázky: Melanom v rodině? Měl/a jste už zhoubný nádor?

Kompletní vyšetření i s vyplněným dotazníkem trvá přibližně 20 minut a je naprosto bezbolestné. Takže se nemusíte ničeho obávat. Při vyšetření se používá zvětšovací nástroj dermatoskop, kterým lékař pohlédne kůži. Připravte se na to, že vám lékař musí prohlédnout celé tělo, proto vás vyzve k odložení oblečení, kromě spodního prádla.

„Preventivních akcí je poměrně hodně. Ale je potřeba zdůraznit to, že to není jediný krok, se jít nechat vyšetřit. Druhý a důležitější krok je rozumně se chovat. To znamená: nespalovat se, a to co vám lékař doporučí, opravdu dodržovat. Prevence není nikdy dost, protože ten melanom, když se zachytí zavčas, tak je dobře léčitelný. Ale když se nechá metastázovat a rozrůst, tak už je to samozřejmě problém, “ řekla primářka kožního oddělení MUDr. Věra Pavlasová.

Když se spálíte od sluníčka jako dítě, tak si to kůže pamatuje celý život. V dospělosti to znamená zvýšené riziko výskytu třeba nádoru. Proto nepodceňujte ochranu svých dětí. Vždy záleží také na fototypu vaší kůže. Celkově světlejší pleť je více náchylná na spálení, než ta tmavší, která má v sobě více pigmentu. Tedy čím tmavší kůže, tím vyšší ochrana před slunečními paprsky a tím menší riziko kožní rakoviny. U nás ve střední Evropě je nejčastější fototyp 2 -3.

Jak je to ale se solárním opalováním? „Solárium jako dermatologové nemůžeme doporučovat. Jediný důvod pro použití solária dáváme, když někdo jede na brzkou dovolenou a potřebuje nastartovat tvorbu pigmentu. Jít jednou, dvakrát do solária, když jedete na dovolenou v květnu do nějaké exotické země. Pravidelnější návštěvy v soláriu rozhodně způsobují rychlejší stárnutí kůže,“ doplnila Pavlasová.

Navštěvování kožního lékaře se doporučuje nejčastěji jednou za rok. Při první návštěvě lékař zhodnotí váš fototyp a dle toho se rozhodne, kdy je pro vás vhodná další návštěva. Vyšetřit znaménka si chodí ženy i muži. Přibližně čtvrtina, co k lékaři zajdou, jsou děti. Takže vyšetření není vázáno věkem pacienta. Nejvíce na kontrolu chodí lidé od třiceti let výše. Jestliže máte pocit, že vašemu dítěti se zvětšuje znaménko nebo má jiný kožní problém, neváhejte zajít k lékaři.

Když si chcete z kosmetických důvodů odstranit znaménko, tak nejvhodnější doba je podzim a zima, protože v létě se tato rána hůře hojí. Způsobuje to zvýšená prašnost, také se lidé více potí, chodíme více odhalení a je zvýšený výskyt bakterií.

Autor: evu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk