Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Lucie Potůčková, malba.
(foto: ap)

Exprese i koncept v Tympanonu

05.06.2019

TŘEBÍČ (ap) - Každoroční výstava Open Per4mance, tradičně spojená s kulturním festivalem Zámostí, probíhá v galerii Tympanon třebíčského zámku. Výstava, otevřená všem školeným i neškoleným umělcům, potrvá do 7. července.


Expozice samotná je opět zajímavým vhledem do současného výtvarného umění v podání třeba i akademicky školených malířů a architektů ze zahraničí. Vzhledem k charakteru výstavní síně, která je strmým a poměrně úzkým točitým schodištěm, se jedná většinou o závěsné obrazy, kresby, grafiku a fotografie doplněné ukázkami kovářských prací.

Hned za dveřmi po vstupu na výstavu návštěvník spatří dřevořezby a malby na netradičních materiálech v Třebíči dobře známého malíře, řezbáře a restaurátora Borise Kjulleněna staršího. Vedle visí typický obraz bluesmena a příležitostného výtvarníka, vystavujícího často ve Vídni, Pavla Hlaváče z letošního roku, nazvaný Jaro sláva. Emocionální dominantou vstupu na výstavu je ale nepochybně malba Lucie Potůčkové. V přízemí může návštěvník obdivovat i dva obrazy výrazně svislých formátů v Příštpu usazeného akademického malíře, Nizozemce Walthera Smeitinka-Mühlbachera.

Výrazně působí i kovaná sedící postava z produkce Střední průmyslové školy Třebíč. Při dalším postupu výstavou diváka jistě zaujme dílo, vytvořené z ručně vytvářeného papíru autorky Mileny Kremláčkové. Výraznou expresionistkou je již zmíněná Lucie Potůčková, 33letá autorka původem z Blanska, která dlouhá léta pracovala jako grafička „a poté se zbláznila. Doslova a do písmene,“ jak sama uvádí na popisce ke svým malbám. Od té doby pracuje jako peer v Paprsku naděje, kde se snaží snížit míru stigmatu, které s sebou psychická nemoc přináší. O svém životě píše i blog.

Z důvodu omezeného rozsahu tohoto článku není možné se věnovat každému z vystavujících autorů a jeho dílům. Zmiňme proto už jen práce „bez názvu“, které kombinovanou technikou z ručního papíru vytvořila Veronika Zábršová Horáková. Autorka, narozená v roce 1982 v Třebíči, studovala v letech 2004 – 2010 FAVU v Brně, v ateliéru Papír a kniha u doc. J. H. Kocmana, což je zásadní osobnost tzv. brněnského okruhu. Kocman je představitelem konceptuálního myšlení, paper-artu a tvorby knih-objektů. Jeho jedinečný ateliér byl mezioborovou platformou, pojímající kategorie „papír“ a „kniha“ především jako široce otevřená „umělecká média“, tedy nikoliv užitkově ve smyslu „nějaké podložky či materie“, na níž defilují „vyšší umělecké žánry“. Toto pojetí souvisí s přechylováním tradičních knihařských a designerských východisek do oblasti konceptuálního umění. Je výborné, že umělkyně tohoto školení nyní žije a pracuje v Třebíči, kde mezi výtvarníky všeho věku převažují příznivci psychologizujících tendencí ve výtvarném umění.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk