Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Exstarosta se vrací k silničářům

08.11.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (pch) - Vyhrál volby, přesto na radnici končí. Řeč je o dnes již bývalém starostovi Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslavu Soukupovi. V pondělí proběhla ve městě volba nového vedení města bez účasti Soukupovy ČSSD. Jaroslava Soukupa jsme navštívili minulý týden. V jeho kanceláři byl trochu zmatek, už balil. Přesto zbyla chvilka na krátký rozhovor.


Odcházíte z pozice starosty, v jaké kondici město předáváte?

Jaroměřice jsou ve vynikající finanční kondici, v takové, v jaké nikdy nebyly. Příští roky se nové zastupitelstvo vůbec nemusí starat o finance. Odcházím s čistým štítem a každému se můžu podívat férově do očí. Nic jsem tady nezmrvil, neudělal jsem nic špatného. Jediným naším prohřeškem bylo snad to, že jsme intenzivně budovali, budovali a budovali. A že jsme si na to vzali úvěry? Bez nich to nejde. A přesto je zadluženost města nejnižší v historii. Předáváme třicet pět připravených projektů, z nichž osm se může okamžitě realizovat.

Vezmeme-li si stupnici od jedné do deseti, kde jedna je nejmíň a deset nejvíc, na jakém stupni bylo město, když jste ho přebíral a na jakém je dnes?

Nevím, jestli bych to měl hodnotit zrovna já. Ale dobře. Když jsem město přebíral, bylo tak na stupni tři a nyní je zhruba na stupni osm nebo devět.

Vy jste volby vyhráli, ostatní politická uskupení se spojila proti vám. Co vám, podle vás, obrazně zlomilo vaz? Byl to obchvat, úložiště…

Nemyslím si, že nám něco zlomilo vaz. Vyhráli jsme. Ale co si budeme nalhávat, značka ČSSD v republice bohužel nemá nyní nejlepší zvuk. Přesto jsme kandidovali za ČSSD, nezměnili jsme dres jako někteří. A výrazně jsme vyhráli. Problém byl ve vyjednávání.

Skočím vám neslyšně do řeči. S informací, které pronikly na veřejnost vyplývá, že problémem pro ostatní jste byl především vy.

Ano, ale proč? Já se ptám i sám sebe, proč jsem u těchto lidí nenáviděn. Že jsem pracoval? Že jsem byl nekompromisní? Že jsem chtěl po ostatních, aby pracovali? Myslím si ale, že je v tom osobní rovina. Mnohé nechápu. Možná, že platí, že úspěch se neodpouští.

Zeptám se znovu, měl humbuk kolem obchvatu a kolem úložiště vliv nejen na volby, ale i na povolební vyjednávání?

Jako jediná strana jsme deklarovali, že naší prioritou je obchvat města. To si myslím, že nám pomohlo. Mnozí mi to jasně říkají. Podstatná většina obyvatelů to tak chce, ale zatím nejsou slyšet. Až se nedej bože stane, že ten obchvat někdo odpíská, tak se velká masa začne ozývat. A to úložiště? Ono to mělo svůj vývoj. Mě na tom mrzí, že se to zpolitizovalo. Ano, měl jsem na to nějaký pohled. Tehdy na to měli všichni podobný pohled. A dnes tvrdí, že jsem překabátil. Nepřekabátil. Dozvěděl jsem se postupně nové informace a dnes jsem přesvědčen, že tak, jak je to navrhováno, je to špatně.

Už jste přemýšlel co budete dělat? Předpokládám, že se vracíte na své původní místo na Krajské správě a údržbě silnic.

Ano. Vracím se do původní pozice obchodního náměstka. Ta práce mě bavila, takže se na ni těším. Spoustu věcí se budu muset samozřejmě naučit. Je to osm let. To je dlouhá doba. Z města se nevytrácím, budu zastupitel a nekašlu na to a budu je hlídat. Tím nechci vyhrožovat, ale budou-li dělat minimálně tak dobře jako my, budu je chválit. A pokud si troufnou odpískat obchvat nebo změnit jeho trasu, tak to bude to nejhorší, co by mohli udělat. Přijdeme o půl miliardy korun. Zatím signály nejsou, i když někteří to měli ve volebním programu. Už je rozjeto územní řízení. Je to v takovém stavu, že už není cesty zpět. Kolem roku 2020 by se mohlo začít stavět.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk