Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Fantazijní obrazy nad Oslavou

10.07.2017

Náměšť nad Oslavou (ap) - OBRAZY NAD OSLAVOU, tak zní vícevýznamový název výstavy obrazů a grafika manželů Júlie a Igora Piačkových v Galerii 12, kterou zájemci o výtvarné umění najdou v Kaštanové ulici v areálu zámku v Náměšti nad Oslavou.


Akademický malíř Igor Piačka je žákem profesora Albína Brunovského a do značné míry v autorském tandemu se svojí ženou pokračuje ve výtvarném programu, pro který se vžilo označení Brunovského škola, což značí propojování fantazijních a reálných prvků v duchu veristického surrealismu a mistrovské ovládání klasických grafických technik. V tvorbě obou manželů hraje významnou roli ženský a mužský prvek, Muž a Žena, Jin a Jang, Den a Noc, což jsou někdy velmi odlišné světy, zmítající se v nepokojích, ale občas žijící i v harmonii. Při vzájemném dotyku se tak zobrazení mužských a ženských figur na obrazech i grafikách obou výtvarníků prolínají, milují i rozcházejí.

Akademická malířka Júlia Piačková se narodila v roku 1961 v Hlohovci a svoji profesionální dráhu začínala jako textilní výtvarnice, její zájem se ale postupně soustředil zejména na kresbu a grafiku. Z grafických technik se v její tvorbě uplatňuje lept, kombinovaný s mezzotintou, využívá ale i kombinované techniky, jako například olejomalbu s asambláží.

Její manžel Igor Piačka je rodákem z Třebíče (1962), který v letech 1990 – 2003 pedagogicky působil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde vedl kurz figurální kresby na katedře grafiky. Oba manželé jsou tedy figuralisté, věnující se figurativnímu čili zobrazujícímu umění. Zájemce, uvažující o návštěvě výstavy, se proto nemusí obávat „nesrozumitelnosti abstrakce“, nemusí mít obavy, že se setká s nějakými analytickými tendencemi ve výtvarném umění, zkoumajícími například „malbovost malby“. Výstava potrvá do 17. srpna.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk