Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Festival letos zachránil tajemný sponzor

19.08.2013

Jaroměřice nad Rokytnou - Závěrečným koncertem v sobotu skončil patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Jaký byl? Důležité je podotknou, že byl. Ještě v květnu totiž nebylo až tak jisté, že celá akce proběhne. Organizátorům se totiž nedařilo festival finančně pokrýt. Nakonec se našel sponzor, který přispěl výraznou částkou. Nepřál si být ovšem jmenován.


Tento rok organizátorům přálo počasí, a to je půlka úspěchu. Letos opět vsadili na multižánrovost festivalu a vyšla také sázka na mladé interprety. Pro českého konzumního návštěvníka byly nejpřitažlivější koncerty Leony Machálkové a Lenky Filipové, které nabídly jistě zajímavé propojení komerčního popu a klasické hudby. Ovšem jedním z vrcholů festivalu byl jazzový koncert maďarské zpěvačky Veroniky Harcsa v dalešickém pivovaru.

Už jsme řekli, že letos vyšla sázka na mladé interprety. Hned na zahajovacím koncertu sklidili úspěch laureáti operní soutěže Placida Dominga Američané Janai Brugger a Brian Jagde. Mládí patřil symbolicky i závěrečný galakoncert, jehož největším lákadlem byla absolutní vítězka soutěže Talentmania 2010 Patricia Janečková, která díky studiu u Evy Dřízgové-Jirušové (též v Jaroměřicích vystoupila) roste ve skvělou sopranistku s velkou budoucností.

Poslední okamžiky festivalu patří již tradičně ohňostrojům a ohnivým efektům. Jinak tomu nebylo ani letos. V zámecké zahradě zněla tentokrát Mozartova Malá noční hudba, nechyběl ohňostroj a půvab celé kompozici dodali ohňoví tanečníci se skupiny Pa-li-Tchi. Mozart by byl spokojen, protože Malá noční hudba byla napsána právě pro takovou noční slavnost v zámecké zahradě.

Příští ročník má začít 2. srpna 2014. Věřme, že se na festival najde dost peněz a že se podaří dost finančních prostředků vybrat i mezi samotnými návštěvníky festivalu. Letos to byl více než 21 tisíc korun, které si mezi sebe rozdělily nadace Petra Dvorského Harmony a Denní centrum Barevný svět.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk