Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Firmy opět podpoří technickou výuku

02.10.2019

TŘEBÍČSKO (mach) - Zástupci devíti technicky zaměřených výrobních firem Třebíčska podepsali společně s vedením Střední průmyslové školy Třebíč a vedením města memorandum o spolupráci. Předmětem čtyřleté smlouvy je podpora technického vzdělávání na základních a nově i mateřských školách. K podpisu memoranda, jež navazuje na předchozí smlouvu z roku 2016, došlo ve středu 25. září.


Tato spolupráce sleduje společný cíl, kterým je podpora praktického vyučování v základních školách, podpora řemesel a zvyšování zaměstnanosti, na základě požadavků místních výrobních společností. „V praxi pokračování této spolupráce znamená, že jednotlivé zúčastněné firmy podpoří praktickou výuku v základních a mateřských školách finančně, a to částkou 50 tisíc korun ročně po dobu čtyř let. Celkem 450 tisíc korun ročně školy využijí na nákup nářadí a materiálu na vybavení dílen pro praktickou výuku,“ popsal podstatu spolupráce starosta města Pavel Pacal.

V rámci podpory technického vzdělávání dětí na Třebíčsku vznikla brožura Vyber si své povolání. Ta prezentuje nabídku pracovních příležitostí firem. Pro letošní rok byla rozšířena na 104 stran, tedy o dalších 20 firem, které mají zájem prezentovat ve školách aktuální nabídku pracovních pozic. Při výběru povolání se tak děti vyšších ročníků mohou v nabídkách orientovat.

Město zajistí propagaci společného projektu formou informačních tabulí ve všech školách, informačními kanály města a inovovanou brožurou Vyber si své povolání. „V posledních letech pozoruji, že nejoblíbenějšími hračkami v mateřských školách už nejsou jen panenky a autíčka. Teď si děti více hrají s pracovními ponky. Mohou vyzkoušet technické dovednosti, s nimiž se doma už nesetkávají,“ uvedl starosta Pacal. I to je jeden z mnoha důvodů, proč se podpora technického vzdělávání rozšířila nově i na mateřské školy.

Ředitelé základních škol využijí získané prostředky především na nákup materiálu pro technické dílny. Vybavení v podobě nářadí a náčiní se daří pořizovat z různých dotačních programů a z rozpočtu školy. „Podpora technické výuky na školách není z našeho pohledu za účelem výchovy našich budoucích zaměstnanců. Nikdo neví, co bude třeba za deset let, zvlášť v automobilovém průmyslu. O podpoře vůbec nediskutujeme. Děti jako takové a jejich vzdělávání je potřeba podporovat,“ míní Martin Klusáček, personální ředitel společnosti Fraenkische. „Podpora vzdělávání je výrazem společenské odpovědnosti,“ dodal starosta Pavel Pacal.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk