Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Folkové prázdniny 2010 v Náměšti nad Oslavou

09.07.2010

Vážení přátelé,

dovolte mi, prosím, abych Vás informoval o přípravách jubilejního 25. ročníku festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, který se bude konat ve dnech 24. - 31. července 2010.


Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou letos oslaví čtvrt století svého trvání také účastí skvělých hudebníků světového věhlasu, kteří festival dosud nenavštívili (Mercedes Peón ze Španělska, Muzsikás z Maďarska a Cimarrón z Kolumbie). V případě kolumbijské skupiny Cimarrón půjde dokonce o českou premiéru.

Od 1. června zahajujeme předprodej denních vstupenek, a proto Vám také zasíláme aktuální program večerních koncertů festivalu (více informací na www.folkoveprazdniny.cz).

Kdybyste na mě měli nějaký dotaz či potřebovali nějakou další informaci, budu rád, když mi napíšete nebo zatelefonujete.

S pozdravem

Michal Schmidt, dramaturg festivalu

Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou

Městské kulturní středisko Náměšť nad Oslavou, Masarykovo nám. 100 , 675 71 Náměšť nad Oslavou

www.folkoveprazdniny.cz , tel. 724 429 830, e-mail michal.schmidt@folkoveprazdniny.cz .

Folkové prázdniny oslaví čtvrtstoletí také účastí dalších osobností světové world music

Na Folkové prázdniny přijede galicijská dáma s tamburínou Mercedes Peón, fenomenální maďarští Muzsikás a strhující Kolumbijci Cimarrón

Festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, který letos oslaví čtvrt století svého trvání, představuje další významné hudebníky z připravovaného programu. Všichni přijedou na festival zcela poprvé a v případě kolumbijské skupiny Cimarrón půjde dokonce o českou premiéru.

Mezinárodně respektovaná přehlídka v letošním programu opět nabídne to nejzajímavější ze zahraniční world music a skupina Muzsikás je v tomto směru považována za vrcholného reprezentanta maďarské tradiční hudby. V roce 2008 ji byla udělena velmi prestižní cena veletrhu WOMEX za celoživotní dílo. Skupina tehdy oslavila třicet pět let své existence. Za tu dobu se ji podařilo tradiční hudbu své země zviditelnit po celém světě a přitom upříst pozornost na maďarské menšiny v rumunské Transylvánii, kam

Muzsikás takřka v utajení zajížděl za inspirací už v dobách hluboké komunistické totality.

Skupinu založili v Budapešti čtyři akademicky vzdělaní hudebníci vedení kontrabasistou Dánielem Hamarem. Soustředili se na strhující výhradně akustické podání transylvánských verbuňků, zbojnických balad a na sběratelské dílo Bély Bartóka a v tomto úsilí neustávají dodnes.

Dohola ostříhaná vynikající zpěvačka a hráčka na dudy Mercedes Peón pro změnu zosobňuje ochránkyni starobylých tradic španělské Galicie. Tamní zpěvačky sborově ječí, jakoby je na nože braly, tlučou přitom do tamburín lemovaných kovovými kroužky ve tvaru slunce a dokáží s nimi málokdy slyšené rytmické divy. Říká se jím podle těch tamburín pandeiretas. Neobyčejnou vokální tradici Frankova diktatura zašlapala do země. Po jejím pádu se znovu ujala a dokonce celosvětově proslavila. Velkou zásluhu na tom má Mercedes Peón. Původní, už samu o sobě hlasitě řezavou akustickou formu na svých albech postupně bezešvě zkombinovala s plejádou nejrůznějších nástrojů a elektronikou. Od starobylých písní pak postupně přešla k vlastní tvorbě. Přesto zůstává autentická, vesnicky identická. Její koncerty překypují obrovskou energií.

Bouřlivé přijetí se na veletrhu WOMEX dočkala také početná kolumbijská skupina Cimarrón. Její koncert se stal obrovským překvapením a většina přítomných odborníků ho označila za nejlepší z posledních ročníků.

Cimarrón pocházejí z Los Llanos, rozsáhlých nížinatých plání s protékající řekou Orinoko zasahujících až do sousední Venezuely. Odjakživa se tu ve velkém pěstuje dobytek a koně a žije farmářským způsobem. Čeká vás tu ale jedno velké překvapení: harfa nejrůznějších velikostí. V Los Llanos se bez tohoto nástroje neobejde hudba joropo, součást lidových slavností stojící na zvuku harfy a pronikavých hlasech připomínajících španělské Cikány. Kořeny joropo totiž míří do středověkého Španělska a k andaluskému flamencu.

Přítomnost harfy nesouvisí s žádnou krkolomnou fůzí: nepochází z místních indiánských zdrojů, nepřiplula sem na otrokářských lodích z Afriky jako banjo do Států, přivezli ji sem španělští misionáři a minstrelové. Skupinu vede pětapadesátiletý harfeník Carlos Rojas a právě probíhající evropské turné Cimarrón je považováno za velkou senzaci.

Autor: Michal Schmidt
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk