Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Folkové prázdniny byly zahájeny v pozoru

25.07.2016

Náměšť nad Oslavou (hu) - Tak je to tu zase. Kulturní akce, která nemá široko daleko obdoby, je tu. Fandové, kteří si už léto „bez“ nedovedou představit, vybírají dovolenou, berou stany a na týden se stěhují do náměšťského kempu. Ti méně oddaní si vybírají dny, kdy vystoupí kapely jejich srdcí.


Folkové prázdniny v Náměšti však nejsou zdaleka jen o muzice a už vůbec ne pouze o folkové. Tu abyste zde hledali s lupou. Ale co je vlastně folk a proč muziku zařazovat do nějakých škatulek? Folkovky jsou přehlídkou bohatosti hudby, která se do malebného městečka sjíždí doslova z celého světa.

Kromě hudby se do Náměště můžete vydat za výtvarnem, divadlem, uměním skládat písně… doslova na co si vzpomenete. Anebo spíš, co vás ani ve snu nenapadne. Lidská tvořivost a fantazie opravdu nezná mezí a za pár korun na materiál se můžete naučit třeba…potlačit strach z veřejného vystupování nebo vyrobit filcovou taštičku na kosmetiku. Jak říkám, co vás ani ve snu nenapadne.

Osmidenní festival s obráceným E zahájil v sobotu devítičlenný mužský soubor Iberi z Gruzie. Věnují se polyfonnímu zpěvu, při kterém vám vstávají chloupky na celém děle. Tento druh zpěvu pochází z pradávných dob a v Gruzii, té krásné zemi, se nám uchoval dodnes. Je to něco, na co nejsou uši našince příliš zvyklé a rozhodně to není hudba k umývání nádobí. Tato hudba je určena k unášení do vyšších sfér.

Vystupovat měli v klasických krojích, což jsou dlouhé kabáty a dýka za pasem. Poněkud nesourodé s tím, co jsem dosud napsal, že? Však také promotér a publicista Nick Hobbs, napsal: „Jsou oděni jako kati, ale zpívají jako světci. Naprosto tradiční a tak bezchybné!“

Poslední váhaly zlomili pěvci, když spustili: „Kde domov můj.“ Chvilinku trvalo, než nám to došlo, ale v pozoru stál celý park. Ke zpěvu jsme se však nepřidali, protože českou hymnu v tomto podání ještě nikdy nikdo neslyšel.

Folkové prázdniny pokračovaly v neděli slavnostním zahájením na Masarykově náměstí a slavnostním průvodem směr zámecký park, kde následovala tradiční Zahradní slavnost. Tradiční a přece zase jiná než léta předcházející a zase skvělá: pestrá, tvůrčí, nápaditá, vtipná, hravá… To asi především. Vždyť hravost je asi tou nejpodstatnější podstatou celých Folkovek.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk