Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Fotograf Vejtasa v údivu nad světem

24.04.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Třebíčský rodák Jan Vejtasa (1978), který však své dětství prožil v Jaroměřicích, vystavuje v krátké době po sobě opět v jaroměřickém Špitálu své fotografie a kresby.


Svoji vážnou cestu za výtvarným uměním začal Vejtasa v roce 1993, kdy byl přijat na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor propagační grafika a výtvarnictví. Od roku 1997 pak studoval celkem čtyři roky na Akademii výtvarných umění v Praze, nejprve v malířském ateliéru Jiřího Sopka, následně na kresbě u Jitky Svobodové. Vyzkoušel si i práci v ateliéru sochařství Jindřicha Zeithamla a poslední rok na AVU strávil v ateliéru malíře Vladimíra Kokolii. Během studií v Praze se se Vejtasovi zhoršil psychický stav a stal se hledačem Boha. V listopadu 2002 při procházce pražskou Stromovkou v upřímné modlitbě odevzdal svůj život Ježíši. Z kreslíře a malíře depresivních děl se stal mužem svědčícím o nádherné Boží přítomnosti. Od roku 2003 si pak vydělával na živobytí příležitostnou prací v Praze a následně v Jaroměřicích, třeba u stavební firmy, v Tesmě nebo i v brněnské truhlárně.

Během tohoto období průběžně kreslil abstraktní kresby, malby a věnoval se také malování portrétů. V posledních letech se umělecky odmlčel, ale hodlá se k výtvarnému umění vrátit. Začátkem dubna roku 2017 začal pracovat jako pečovatel v domově důchodců malé vesničce Enstone v Anglii, kde plánuje zůstat ještě minimálně do prosince tohoto roku.

Vejtasa také rád fotografuje a právě ukázky fotografií můžeme spatřit na současné výstavě. Snímky autor pořídil v prosinci loňského roku během jednoho týdne na ostrově Maltě ve Středozemním moři. Středoevropana jistě zaujmou záběry tamních přírodních scenérií, ale i snímky z historického centra hlavního města Vallety, z maltského venkova, tamních zahrad a polností. Vejtasa fotil i maltská přístaviště, pláže a okolní moře. Autor však v této souvislosti připomíná rovněž biblický příběh o apoštolu Pavlovi, kterého na Maltu při plavbě po moři doslova „přivál vítr“. Právě na počest apoštola Pavla a na památku této události byl vytvořen památník s jeho sochou na severním pobřeží Malty, který Vejtasa také vyfotografoval. Výstava potrvá do 30. dubna.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk