Závody se díky extrémním podmínkám neobešly bez četných pádů, na snímku opouští svoji Hondu Ital Locatelli.
(foto: Jaroslav Hedbávný)

Fotograf z Třebíče na Velké ceně

24.08.2015

Třebíč, Brno (ap) - Niki Lauda, Phil Read, Wayn Gardner, Bohumil Staša nebo Peter Baláž, to byly legendy motoristického sportu, které letos poctily svojí přítomností rekordně navštívený ročník motocyklové Grand Prix České republiky v Brně.

Fotografoval je i třebíčský fotograf Jaroslav Hedbávný. Velká cena Československa se v Brně jezdí od roku 1965, tedy 50 let. Jubilejní 20. ročník to byl pro Jaroslava Hedbávného, který tyto závody fotí coby akreditovaný fotograf od roku 1996. Tehdy v Brně poprvé vyhrál Valentino Rossi a letos stál na stupních vítězů zase. Neuvěřitelné! A rekordy byly letos v Brně zdolány minimálně tři, jeden byl divácký – bezmála čtvrt miliónu lidí. Padl i rekord teplotní, jiný tak horký závodní víkend asi Brno nezažilo. Vzduch před boxy měl už ve čtvrtek před závody teplotu 36 stupňů a trať 54 stupňů Celsia. A Španěl Lorenzo v tréninku překonal dosavadní rychlostní rekord, jako první v historii se v Brně dostal pod čas minuta a padesát pět vteřin na jedno kolo.

Velká cena ČR byla letos napínavá i tím, že se do poslední chvíle nevědělo, jestli se vůbec pojede. Rozhodnutí padlo na poslední chvíli. A v době, kdy stál Lorenzo na stupních vítězů, došlo k další důležité dohodě. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová v neděli 16. srpna oznámila po schůzce s Carmelo Ezpeletou, že se Velká cena České republiky bude v Brně jezdit i v dalších pěti letech.

„Bylo víc než nádherné počasí, slunečno, jasno a sucho až moc. I pro nás fotografy byla velká cena extrémním vedrem opravdu náročná. A kdybych tam neměl podmínky, které akreditovaný fotograf má, tedy mikrobusy, která nás fotografy vozí podél trati, tak bych nestíhal být v pravý okamžik na správných místech více než pětikilometrového okruhu. V tom vedru by to nebylo fyzicky možné,“ vysvětlil Hedbávný. Fotografové také měli možnost využívat zázemí klimatizovaného tiskového střediska a nápoje k dispozici. „Kdyby tyto podmínky člověk neměl, tak by se tam v těchto extrémních teplotních poměrech ten víkend nedal vydržet. Obdivuji všechny, kdo vydrželi sedět na tribunách. Opravdu by mě zajímalo, kolik vody se letos v Brně vypilo. Když jsem viděl ty kamiony s paletami a balíky vody, tak asi i v tomto směru padl letos v Brně rekord,“ vyslovil svůj kvalifikovaný odhad Jaroslav Hedbávný, který je zároveň ředitelem třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti.