Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Fotografie přibližují život vojáků

30.05.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Ten druhý život, tak zní název fotografické výstavy, přibližující působení českých vojáků na jejich zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku, Kosovu a v Mali. Putovní výstava, nainstalovaná v obřadní síni náměšťského zámku, byla zahájena ve středu 23. května a potrvá jen do 30. května.


Zahájení výstavy mělo vysokou společenskou úroveň, nechyběl při něm symbolický průlet dvou bojových vrtulníků z náměšťské základny, vystoupení čestné stráže nebo dětského pěveckého sboru Základní umělecké školy v Náměšti.

Vystavené snímky zachycovaly naše vojáky nejen při plnění jejich služebních povinností, ale také jejich volný čas, který někteří z nich tráví za objektivem svých fotoaparátů. Vznikají tak velmi často zdařilé snímky z prostředí a situací, které jsou běžnému redakčnímu či agenturnímu fotografovi nedostupné. Vznikl tak například i snímek afghánského vojáka, ukrývajícího se přes spalujícím žárem slunce ve stínu bojového vrtulníku. Tuto běžnou lidskou touhu jsme mohli v podání mnoha občanů našeho státu sledovat třeba i během sobotního dne otevřených dveří náměšťské letecké základny. I tam se mnozí z návštěvníků ukrývali přes žárem slunce v chladivém stínu, který vrhaly bojové vrtulníky naší armády.

Při vernisáži náměšťské výstavy také velitel 22. základny Petr Čepelka zdůraznil lidský aspekt vojenské služby a vy- bídl shromážděné vojáky, aby si často a hodně hráli se svými dětmi. Tyto společné zážitky jim pak mohou pomoci psychicky zvládnout odloučení od rodin, až budou vysláni na některou z dalších zahraničních operací. Česká armáda jich má na svém kontě ve své novodobé historii od roku 1990 již 57.

Výstavu připomíná i samostatná kniha s názvem Ten druhý život, obsahující příběhy, rozhovory a fotografie z novodobých zahraničních misí. Kniha byla symbolicky pokřtěna 11. listopadu 2017 u příležitosti Dne válečných veteránů a vyšla v limitované edici pěti tisíc kusů. Foto HoN:

Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk