Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Fotoorgie na černé mořské pláži

04.01.2018

ISLAND (red) - Rozlehlá černá pláž s „přírodními skulpturami z ledu“ zaujala loni fotografa, cestovatele a průvodce po Islandu Jana Suchardu z Hrotovic.


Sopečný ostrov Island navštívil Sucharda v průběhu let mnohokrát, a tak může potvrdit, že tamní jezero Jökullsárlón patří bezesporu mezi nejvýraznější a nejpřitažlivější místa Islandu. Tomu odpovídá i počet turistů, kteří toto místo navštěvují – každodenně tam v sezóně zastaví desítky autobusů a stovky aut. Projížďka na obojživelném člunu mezi krami, či jen prostý pohled na jezero zpola zaplněné plovoucími krami je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. A většina fotografů tam podle Suchardy zažívá doslova ,,fotoorgie”.

Zajímavé je i to, že dno jezera, asi 200 metrů pod úrovní hladiny moře, je nejnižším místem na Islandu. Jezero spojuje s mořem krátká řeka a v ní lze pozorovat průběh odlivu a přílivu, kdy voda z jezera vytéká, nebo se naopak do něj vrací. Řekou odplouvají kusy ker do moře, ale jeho příboj je vyhazuje zpět na rozlehlou černou pláž. Pohled na tyto vyvržené kusy ledu na černém písku je neméně, ne-li dokonce víc, působivější, než pohled na vlastní jezero. No, posuďte sami…

Foto: Jan Sucharda

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk