Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Galeristka Ludmila Tasovská
(foto: mach)

Galerie na správné adrese v Kaštanové 12

19.08.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Dvanáct je apoštolů, dvanáct je měsíců v roce a číslo dvanáct nese ve svém názvu také galerie manželů Tasovských v Náměšti nad Oslavou. Soukromé výstavní prostory se nacházejí v historickém objektu zámecké zahrady na konci Kaštanové ulice a jsou provozovány sezónně během letních měsíců. Výjimkou je každoroční vánoční výstava, obvykle doprovázená kulturním programem.


Galerie 12 vznikla v roce 2003 současně s kovářským ateliérem Pavla Tasovského za účelem konání prodejních autorských výstav výtvarníků různých oborů a žánrů. V přilehlém dvoře se během roku uskuteční celá řada kulturních akcí a odehrává se tu také část programu Folkových prázdnin. Aktuálně si v Galerii 12 můžete prohlédnout obrazy, kresby a grafiky Miroslava Kemela a Vladimíra Javorského. Společná výstava těchto dvou autorů, které spojuje také společné muzicírování, potrvá do 20. srpna. „Letos ještě plánujeme výstavu prací Aleše Svobody, rodáka z Náměště, který žije v Brně. Je to odborník na brněnské podzemí, o kterém napsal několik knih a zároveň se zabývá také malbou. Zahájení výstavy plánujeme na sobotu 24. srpna,“ přiblížila nám Ludmila Tasovská nadcházející program. Návštěvníci ani letos nebudou ochuzeni o vánoční výstavu: „Vánoční výstavu připravujeme již tradičně. Jedná se o společnou výstavu asi dvaceti autorů, která je velmi pestrá a nabízí grafiku, obrazy, šperky, kované objekty, bronzové sochy, sklo.“ Vánoční výstava bude zpřístupněná veřejnosti o adventu vždy o víkendech a potrvá až do března. Po Vánocích však bude přístupná již pouze na objednání předem.

Folkovky sem patří

Jsou tu letní prázdniny, turistická sezóna je v plném proudu a návštěvnost galerie stoupá. „Je tu návaznost na zámek. Náv- štěvníci zámku přejdou parkem k nám do galerie. Přes léto je galerie navštěvovaná hojně. Navíc je tu i spojitost s Folkovými prázdninami, kdy tu míváme různé díly, bývají tu noční koncerty a lidí tu projde opravdu hodně.“ Letos ve dvoře galerie našla útočiště keramická dílna s Prokopem Veselým, tkaní se Zdenkem Kubákem, dílna s řezbářem Václavem Kyselkou a kování s Pavlem Tasovským. „Je to letitá spolupráce, vzájemně příjemná, funguje léta,“ vyjádřila se Tasovská. „Každoročně za námi přicházejí lidé, nadšeně se s námi vítají, že jsou po roce zase tady. Užívají si dílen i galerie.“

Čtyři do roka a Vánoce

Každým rokem připravuje Galerie 12 v období od května do konce září čtyři výstavy. Vůbec první výstava v těchto prostorách přinesla práce Kláry Tasovské, dcery majitelů, a jejich přátel, studentů Akademie výtvarného umění (AVU) v Praze. Od té doby galerie uspořádala již na sedm desítek výstav. „Plán výstav vytvářím každoročně tak, aby měli návštěvníci Galerie 12 možnost seznámit se s tím nejzajímavějším, co jen na české výtvarné scéně k vidění. V minulosti u nás vystavovali mnozí významní umělci z Čech i ze Slovenska, zmíním například sochaře Olbrama Zoubka a jeho syna Jasana Zoubka, autory grafik Vladimíra Suchánka, Adolfa Borna, Jiřího Slívu, fotografa Jindřicha Štreita nebo mladého, uznávaného tvůrce autorských šperků Hanuše Lamra. Autorskou scénickou instalaci u nás vytvořil Matěj Forman. Takže autorský rozptyl je podle mého názoru široký, barvitý a divácky atraktivní.“

Jablko nepadá daleko od stromu

Obě děti manželů Tasovských jsou umělecky založené. Syn Pavel Tasovský ml. se věnuje uměleckému kovářství, spolupracuje se svým otcem Pavlem Tasovským st. a je známý také svoji vlastní tvorbou. Dvorek Galerie 12 zdobí hned několik jeho autorských děl. Dcera Klára vystudovala AVU v Praze, obor monumentální tvorba a nová média, dále vystudovala FAMU a zakotvila ve vlnách filmového dokumentu. Natočila například snímek Půlnoc, který přibližuje moderní svět, závislý na elektřině a umělém světlu. Film získal nominaci na cenu Magnesia za nejlepší studentský film v roce 2010, čestné uznání na MFDF Jihlava v sekci Česká radost, zamířil do mezinárodních soutěží prestižních festivalů, kde také zabodoval. Na filmu Půlnoc spolupracoval jako hlavní kameraman Lukáš Kokeš, s kterým o dva roky později společně natočili celovečerní dokument Pevnost. Dokument se stal nejlepším dokumentem roku 2012 a získal nominaci na prestižní cenu Lux, kterou uděluje Evropský parlament, a řadu dalších cen. Společně s Lukášem Kokešem připravili také další dokument Nic jako dřív o mladých lidech, žijících na českém pohraničí.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk