Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Generál Jaroš má pamětní desku

07.10.2013

Velké Meziříčí, Moravské Budějovice - Významná postava odboje za druhé světové války na jihozápadní Moravě generál Jiří Jaroš se dočkal pamětní desky ve svém rodišti. V pátek 4. října odpoledne byla odhalena na velkomeziříčském hřbitově Karlov.


Jiří Jaroš se narodil 26. ledna 1896 ve Velkém Meziříčí. Maturoval v březnu 1915 a prakticky hned ze školních lavic narukoval (14. dubna) do armády. Působil jako jednoroční dobrovolník u 81. pěšího pluku v Jihlavě. Na ruskou frontu odešel 3. ledna 1916 jako velitel čety. Už 14. června padl do ruského zajetí a o pár týdnů později už se přihlásil do srbské dobrovolnické divize v Oděse. Zúčastnil se bojů v Dobrudži.

Dne 28. března 1917 přešel k československým legiím. Prošel boji u Zborova a absolvoval i sibiřskou anabázi. Do Československa se vrátil 20. června 1920 v hodnosti majora. Čtyři měsíce na to se stal vojákem z povolání.

Působil v Brně, Užhorodu, Olomouci, Praze a ve Znojmě, kde jako velitel 24. pěšího pluku zažil mobilizaci. Velitelem pluku byl i po mnichovských událostech, kdy se pluk přemístil do Moravských Budějovic.

Po okupaci zbytku republiky začal pracovat na Nejvyšším cenovém úřadu v Brně. Už v březnu 1939 se zapojil do odboje, konkrétně do organizace Obrana národa a stal se velitelem kraje Velké Meziříčí, pod který spadalo i Třebíčsko. Gestapem byl zatčen 1. prosince 1939. Vězněn byl na několika místech v Brně a poté ve Vratislavi. Pro přípravu velezrady a nadržování nepříteli byl 14. prosince 1942 odsouzen k trestu smrti. Rozsudek byl vykonán 6. dubna 1943 ve Stuttgartu.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk