Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Generátor objel půl republiky

16.02.2017

DUKOVANY (pch) - Tento týden proběhl transport 174 tun těžkého statoru generátoru. Speciální souprava jej odvezla z Jaderné elektrárny Dukovany do Plzně. „Důvodem převozu je detailní servisní kontrola stroje pro udržení jeho maximální životnosti. Rozměrnost a váha nákladu vyžaduje mimořádné technické, bezpečnostní i dopravní opatření. Náklady na kontrolu a přepravu vycházejí na devět milionů korun. Nazpět do elektrárny se generátor vrátí 23. března,“ prozradil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.


Přípravy na převoz vyžadovaly technické zabezpečení proti vlhkosti i mechanickému poškození. „Vinutí statoru bylo naplněno inertním plynem, byly instalovány silikonové vaky a vyrobeny speciální kryty. Následně byl náklad obalen do hliníkové ochranné fólie a hermeticky utěsněn. Generátor vyrábí elektrické napětí a je tak klíčovým zařízením elektrárny, manipulace s ním proto probíhá pod dohledem bezpečnostní služby,“ popsal Bezděk.

Transport si vyžádal i terénní úpravy a také zabezpečení kanalizačních vpustí silnými ocelovými pláty pro bezpečný přejezd transportu. „Náklad byl přepraven na jedenáctinápravovém podvalníku, který se musel vypořádat s nedostatkem prostoru pro stočení i s průjezdem hlavního vjezdu, při kterém mu na každé straně zbýval prostor pouze 8 centimetrů,“ podotkl tiskový mluvčí.

Cesta z elektrárny do Plzně začala v úterý v 19 hodin. Podle přepravní firmy jsou největším úskalím na cestě kruhové objezdy a mosty. Trasa vedla přes Třebíč, Jihlavu a Havlíčkův Brod do Středočeského kraje, kde projela Kolínem, Čelákovicemi, Mělníkem až do Slaného. Dále pak přes Lubenec v Ústeckém kraji, do Karlovarského kraje přes Bochov, Toužim a následně v Plzeňském kraji přes Únešov, Kozolupy. Generátor měl do Plzně dorazit dnes kolem půl třetí ráno.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk