Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hana Brymová: I pochvala mě potěší

03.01.2019

Třebíč (mič) - Když se řekne Brym, lidé z Třebíče a okolí si vybaví knihkupectví, které manželé Brymovi provozovali na Karlově náměstí. Paní Hana ale ani po jeho uzavření nesložila ruce do klína. Ještě za jeho existence se začala věnovat výrobě bižuterie. Je to její velká radost. Nejedna žena má doma její korálky nebo krásný přívěsek. Požádali jsme ji o krátký rozhovor.


Paní Hano, kdy jste začala vyrábět tak krásné věci z korálků?

Bylo to tehdy, kdy jsem sama začala nosit bižuterii a zjistila jsem, že bych si ji nemusela kupovat, že bych si ji mohla vyrobit sama. Přečetla jsem si o tom nejednu knihu.

Kdy to přesně bylo?

Odhaduji, že v roce 2011 nebo 2012. Tehdy jsme ještě měli knihkupectví. Byl to příjemný pocit mít bižuterii podle svých představ a v barvě, jaká mi vyhovuje. Časem toho přibývalo, kamarádkám a známým se moje tvorba líbila. Daly jsme se dohromady s Jarkou Volfovou a já začala s našimi výrobky jezdit na trhy.

Které trhy jsou vašemu srdci nejmilejší?

V Třebíči mám nejraději akci Oživené židovské město. Tam je úžasná atmosféra, krásná hudba, dobově oblečení lidé.

Kde objednáváte materiál?

Na Fléru, což je portál s rukodělnými výrobky. Na staré poště je také korálkárna. Tam jsem nakupovala zpočátku, ale teď potřebuji i různé komponenty. Například přívěsky nebo řetízky. Výrobek pak ozdobím korálky do takzvaných šatonů, což jsou vlastně důlky.

Jakou bižuterii vyrábíte nejraději?

Vždycky to byly korálky různých barev, podle oblečení, ke kterému jsem si je chtěla vzít. Teď jsem se ale zaměřila především na přívěsky. Podle přání zákaznic na přívěsku vyměním i barvu korálků.

Zákaznice máte různého věku?

Spíš v mé věkové kategorii, takže starší, ale i střední generace a také mladé dívky, které u mě nakupují pro své maminky a pro sebe přívěsky. Například srdíčka.

Jsou především z Třebíče?

Hlavně z Třebíče, ale protože už nabízím výrobky také na „fejsbuku“, ozývají se mi zákaznice z celé republiky.

Kam jezdíte na trhy?

Především je to Třebíč a její okolí a nejdále do Jihlavy. Jsou to trhy, které pořádají ženy z Fléru a Městské kulturní středisko.

Je pro vás tato práce relax?

Určitě. Už si nedovedu představit, že bych jen tak nečinně seděla u televize. Tu mám jen jako kulisu, při které vyrábím. Je pravda, že jsem dílnu v Hasskově ulici zrušila, ale musela jsem. Zákaznice třeba slíbily, že se přijdou podívat, ale nepřišly. Dílna byla v poschodí, a to byla velká nevýhoda. Rozhodla jsem se, že budu vyrábět doma.

Chodí i k vám domů?

Občas ano. Nedávno za mnou přijela paní, která pochází někde od Slavonic, ale teď žije v Beskydech. Jela k rodičům a psala mi, abych jí vybrané věci neposílala, že pojede přes Třebíč, a že si je u mě vyzvedne.

Trpí výrobou korálků oči?

Ne. Naopak, když vlepuji korálky do šatonů, tak si dokonce sundám brýle, abych lépe viděla.

Těší vás, když vidíte nějakou ženu s výrobkem od vás?

Těší mě, když za mnou přijdou zákaznice někde na trzích a připomenou, že u mě už koupily přívěsek nebo korálky. I to postačí.

Konkurence je velká?

Přiznávám, že ano, ale na trzích mi nepřipadá, že by konkurence nabízela úplně stejný sortiment. Já se tím především bavím, mám radost, když si někdo něco koupí nebo jen pochválí.

Foto: Mirka Čermáková

Autor: mič
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk