Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Happy Run – první charitativní běh

10.10.2016

VALEČ (pch) - „Máme touhu někomu pomoci a také chceme lidem ukázat běh z té druhé strany,“ říkají organizátorky Happy run, který proběhne v sobotu 15. října ve Valči. Charitativní běh, kterého se může zúčastnit prakticky každý, má svůj jasný cíl - vybrat co nejvíce peněz pro Leušku Mácovou.


Leuška Mácová se narodila 30. května 2012 s vrozenou vývojovou vadou lymfatických i krevních cév, jedná se o syndrom M-CM (Macrocephaly-capillary malformation). Má hypertrofii pravé poloviny těla, hydrocefalus řešený shuntem, defekt síňového septa, hypotonii, gastrostomii, tracheostomii a při obtížích je závislá na domácí umělé plicní ventilaci. Její léčba stojí rodinu nemalé peníze. „Naším původním záměrem bylo koupit pro Leušku čističku vzduchu, ale tu jsme koupili už minulý týden. Na co tedy půjdou peníze konkrétně, se rozhodne až po samotném závodě,“ říká jedna z organizátorek Monika Palátová a dodává: „My jsme z Valče a maminka Leušky pochází ze sousedních Třebenic. Známe se a známe i příběh Leušky a když můžeme, rádi pomůžeme.“

Samotný program ve Valči začíná už ve 12 hodin. První závodníci (rodinná a dětská kategorie) se vydají na start ve 14 hodin, v 15 hodin pak startují hlavní kategorie na šest a dvanáct kilometrů. Bohatý bude i doprovodný program. Pro děti tu bude například skákací hrad, malování na obličej, dětský koutek… Studentky zdravotnické školy budou měřit cholesterol a tlak, Jitka Studená povede bosu trénink a Marie Požárová kruhový trénink. Dorazit by měl i olympionik a překážkář Petr Svoboda. „Určitě odstartuje jednu z kategorií a snad se i na některou z tratí vydá,“ prozradila Monika Palátová.

Jak už bylo řečeno, výtěžek ze závodu půjde na konto Leuš- ky Mácové. Přispět můžete nejen tím, že se zaregistrujete do závodu a zaplatíte startovné, ale můžete přispět jen tak do kasičky, koupit si tričko, placku nebo náramek. Na konto půjde i výdělek z občerstvení a z večerní taneční zábavy s kapelou Lazaret.

Na přípravě závodu je ovšem krásné i to, že se zapojuje téměř celá vesnice. „Pomáhá nám spousta lidí. Sháněli jsme třeba buchty a upečou nám je místní. Pomáhají nám i hasiči, fotbalisté, obecní úřad a další a další,“ pochvaluje si Monika Palátová.

Registrovat se můžete, tak abyste dostali startovací balíček, do 12. října. Ale klidně můžete přijít až přímo na start v sobotu 15. října. „Pojďme běhat i pro radost a úsměvy těch, kteří sami běhat nemohou. První ze závodů je Happy run - pro Leušku. Není důležité, kolik uběhneš kilometrů a za kolik minut, důležité je zúčastnit se a mít z toho radost,“ dodává další z pořadatelek Petra Palátová.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk