Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hasiče netrápí jen sucho, ale bojují i s hmyzem

16.07.2015

VYSOČINA (pch) - I několik výjezdů za den nyní registrují hasiči na Vysočině. Hlavním důvodem je likvidace obtížného nebo nebezpečného hmyzu. „Za prvních čtrnáct dní prázdnin se počet výjezdů vyšplhal v celém kraji k téměř dvěma stovkám.,“ říká tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová. Jen pro příklad v úterý 14. července vyjížděli hasiči na Třebíčsku k sedmi takovým případům.


„Hasiči zasáhnou vždy, když je naplněna zákonná podmínka hrozícího nebezpečí z prodlení, tj. že je nebo by mohl být ohrožen lidský život nebo zdraví. Není-li tato podmínka naplněna, pak hasiči na místo události vyjet nemohou a volající se musí obrátit na specializovanou firmu,“ upozorňuje kpt. Ing. Martin Totek, koordinátor Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Získat informace o tom, zda je naplněna podmínka nebezpečí z prodlení je úkolem operátora tísňové linky. Ten volajícího „vytěží“ a na základě získaných informací operační důstojník posoudí, zda je podmínka naplněna a výjezd hasičů opodstatněný.

„Pochopitelně může dojít k případům, kdy volající událost zkreslí a velitel zásahu po příjezdu na místo události zjistí, že zásah hasičů není nutný. Pak je buď zásah proveden za úhradu nákladů nebo jej hasiči neprovedou vůbec a z místa události odjedou zpět na základnu,“ doplňuje Martin Totek.

O způsobu provedení zásahu na místě rozhoduje na základě provedeného průzkumu velitel zásahu. Nejčastěji je k odstranění obtížného nebo nebezpečného hmyzu použit vysavač, kterým je roj nasát a následně zlikvidován. V případech, že se jedná o včelí roj, pak hasiči velmi úzce spolupracují s místními včelaři. V žádném případě však nelze neznámé roje kvůli hrozícímu rozšíření nákazy včelařům odchytávat.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk