Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hasiči z elektrárny Dukovany pomáhají i v okolí

04.02.2013

Dukovany - Profesionální hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany vyjeli v roce 2012 k téměř osmi stům zásahů. Ani jedním z nich nebyla likvidace požáru v areálu elektrárny. „S ohněm se utkali pouze jedenkrát, při likvidaci lesního požáru u Radkovic. V ostatních případech pomáhali v areálu elektrárny, ale i v jejím okolí,“ prozradil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.

„Hodně laická a úsměvná je představa, že hasiči sedí se založenýma rukama a čekají, až někde začne hořet. Na elektrárně tomu tak rozhodně není, i když za celý rok 2012 opravdu žádný požár v naší elektrárně zaznamenán nebyl,“ říká Josef Čapek, velitel Hasičského záchranného sboru JE Dukovany.


Nejvíce zásahů bylo preventivní povahy, celkem u 570 případů prováděli požární dohled při pracích s otevřeným ohněm. Do technické pomoci patřilo 60 zásahů. „V mnoha případech jsme vyprošťovali osoby z výtahu, jistili pracovníky ve výškách, odstraňovali spadlé stromy nebo dokonce odchytávali netopýry a včelí roje z prostor elektrárny,“ uvedl Josef Čapek. Na žádost starostů obcí pomáhali dukovanští hasiči v podobných případech i v okolí elektrárny, podíleli se také na ukázkách hasičské techniky v rámci akcí pro veřejnost v blízkém regionu.

„Samostatnou částí práce hasičů je likvidace následků dopravních nehod, kterých v loňském roce bylo v okolí elektrárny celkem jedenáct. To je několikaletý smutný rekord, bohužel, při těchto nehodách došlo i k usmrcení osob,“ doplnil Spilka.

Nedílnou součástí práce hasičů je výcvik. Jen v roce 2012 bylo provedeno celkem 103 požárních cvičení. „V listopadu bylo uskutečněno vůbec největší cvičení za uplynulých 30 let činnosti hasičského útvaru na EDU. Bylo zaměřeno na ověření možnosti doplňování parogenerátorů a bazénů vyhořelého paliva hasičskou technikou při úplné ztrátě napájení všech čtyř reaktorových bloků. Cvičení probíhalo za účasti 13 jednotek Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, podíleli se na něm i profesionální hasiči z klasických elektráren,“ popsal tiskový mluvčí.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk