Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hastrman má svoji ekostezku

19.05.2017

PANENSKÁ (pch) - V neděli 14. května byla v i Panenské slavnostně otevřena Hastrmanova ekostezka. „I přes nepřízeň počasí a četné dešťové přeháňky se akce zúčastnilo více jak 100 návštěvníků, kteří tak měli možnost si jako jedni z prvních projít a vyzkoušet tuto novou ekostezku,“ uvedl předseda osadního výboru a člen spolku Agentura Free Time Jemnice Zdeněk Hopian.


Panenská je už několik let známá svojí Pohádkovou cestou. Myšlenka na Hastrmanovu stezku se zrodila počátkem roku 2016 a byla podána žádost o dotaci do grantového programu THK Dačice. „Projekt byl vybrán k podpoře a bylo započato s přípravou a realizací ekostezky. Bylo potřeba vymyslet obsahovou náplň jednotlivých zastavení a především pak jejich technické řešení. Poslední fází pak byla samotná realizace. Výběr místa pro její instalaci nebyl náhodný. Ekostezka je umístěna u malého rybníka na začátku pohádkové stezky. Tu ročně navštíví cca 2-3 tisíce lidí. Mezi nimi jsou i školní výlety dětí z MŠ a ZŠ. Ti tak budou moci využít tuto stezku v rámci jejich výuky,“ uvedl Zdeněk Hopian.

Hastrmanova ekostezka je dlouhá cca 200 m a tvoří ji celkem deset zastavení. Každé ze zastavení se pak týká jiného tématu. „Děti zde najdou jednoduchý úkol, který pak mohou interaktivním způsobem vyřešit. Poslední desáté zastavení je ekobludiště, které je tvořeno 165 kůly a 400 metry lana. Na každém z devíti rozcestí je otázka, kde správná odpověď znamená správnou cestu. Celou stezku pak hlídá dřevěná postava hastrmana, který byl umístěn na staré pařezy u rybníka,“ přiblížil Hopian.

Náklady na vybudování ekostezky dosáhly skoro 120 tisíc korun. Od sponzorů se podařilo sehnat 63 tisíc korun. „Nyní nás čeká vytvoření propagačního materiálu, do kterého bude možné vypracovat splněné úkoly na jednotlivých zastaveních. Na konec stezky pak bude instalována tabule, kde budou správná řešení k jednotlivým zastavením,“ dodal předseda osadního výboru.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk