Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Havlíček chce dát do pořádku silnice v okolí Dukovan

17.02.2020

DUKOVANY (ap) - „Jsme pevně rozhodnuti, že nový jaderný blok bude, je to věc, která je neměnná, ze které nelze ustoupit ani o milimetr. V tuto chvíli se připracuje věcně technický jízdní řád, jakým způsobem se bude budovat,“ prohlásil při úterním výjezdu do lokality Jaderné elektrárny Dukovany místopředseda vlády ČR a dvojnásobný ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, který také řekl, že 150 milionů kubických metrů vody v Dalešické přehradě je dostatečná zásoba pro chlazení současné dukovanské jaderky i budoucího pátého bloku při jejich souběžném provozu.


Ministra Havlíčka prý projekt stavby 5. výrobního bloku v Dukovanech zajímá i z pohledu dopravy. „Jestliže v roce 2029 bude vydáno pro novou elektrárnu stavební povolení, tak musí být v roce 2030 perfektně připraveny všechny komunikace. To znamená, že se bavíme i o tom, jaké zde budou nutné obchvaty. Je potřeba dát do pořádku všechny silnice v odpovědnosti státu, případně v majetku kraje a určit, jak na tom všem bude případně participovat společnost ČEZ. To vše musí přijít s desetiletým předstihem,“ konstatoval Havlíček, který v areálu dukovanské elektrárny navštívil také úložiště nízko a středně aktivního odpadu a mezisklad vyhořelého jaderného paliva. „Měl jsem možnost poprvé vidět z větší blízkosti kontejnery Castor, šel jsem k nim a dotkl jsem se jich,“ pochlubil se také Havlíček.

Společnost ČEZ nyní vede se státem a především s Ministerstvem průmyslu a obchodu velmi intenzivní jednání ohledně nového jaderného zdroje v Dukovanech. „V rámci těchto jednání jsme si řekli, že by bylo dobře se do této lokality jít podívat a vysvětlit si některé detaily a momenty, abychom vyvrátili některé pochybnosti, které mohou vznikat,“ sdělil k důvodu návštěvy Dukovanska generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk