Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Historie a současnost města ve fotografii

14.04.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Srdce nejednoho pamětníka, pocházejícího z malebného městečka nad řekou Oslavou, zaplesá. V současné době je v přípravě nová knižní publikace, která čtenářům nabídne fotografické srovnání doby dávno minulé se současností a popisem historie několika desítek míst z různých koutů města.


V roce 2006 byla vydána kniha Náměšť nad Oslavou a okolí na starých pohlednicích. Staré pohlednice se těší stále většímu zájmu nejen sběratelů. I nezaujatí lidé podléhají nostalgickému kouzlu obrázků, často i více jak století starých. Jak již sám název této publikace napovídá, autoři se soustředili v prvé řadě na pohlednice, ale nechtěli ani pominout dobu starší, a pokusili se vyhledat i fotografy, kteří éru pohlednic předcházeli a kteří po sobě zanechali fotografické svědectví o regionu. Zejména na dobových fotografiích by měla být postavena nová, právě vznikající publikace. Autorsky se na ní stejně jako na prvně jmenované podílí František Gregor, ředitel Okresního archivu Třebíč. Nová kniha vzniká z iniciativy někdejšího poslance Karla Černého, který stojí za vydáním celé řady historických knih.

Podobně jako se připravuje kniha fotografií o Náměšti, vyšla kniha o Žďáru nad Sázavou, Velkém Meziříčí či Havlíčkově Brodě. Celobarevná publikace nabídne čtenářům možnost srovnání na několika desítkách fotografií, jak se město proměnilo v průběhu více než sto uplynulých let. Kniha je postavená zejména na snímcích, ale chybět nebude ani popisek s uvedením historie daného místa. Knihu vydá město Náměšť nad Oslavou a na její přípravě se již pracuje. O současné snímky se postará dvorní náměšťský fotograf Jiří Polehla, historické snímky z třebíčského archivu a ze své soukromé sbírky zajistí František Gregor. Drtivá většina historických snímků pochází od Ondřeje Knolla. Náměšťský fotograf má ve Staré radnici svoji stálou expozici a díky němu se zachovalo množství unikátních záběrů z dávno minulých časů života města. Pokud Národní památkový ústav svolí, budou použity rovněž unikátní snímky hraběte Jindřicha Haugwitze.

„Archiv Ondřeje Knolla je hodně zajímavý. Knoll má ojedinělé záběry na železniční most, na Vícenický žleb. Jiří Polehla fotografuje pro město už řadu let. Je velmi šikovný, chtěli jsme, aby byla jeho práce zúročena a dostala se mezi lidi,“ uvedl starosta města Vladimír Měrka, jehož hlavním úkolem je zajistit finanční prostředky na vydání knihy. Jiří Polehla práci na vznikající knize bez zaváhání přijal. „Je to pro mě výzva pracovat na záběrech pana Knolla. Mrknout na rodné město skrze objektiv jako on. Fotograficky se k němu přiblížit, najít a vrátit se na stejná místa, která zachytil před mnoha lety. Navíc je sbírání starých pohledů a fotografií moje sběratelská vášeň. Myslím, že právě staré fotografie Náměště od pana Knolla mne přivedly před lety k fotografování. Fotografie jsou vzpomínky,“ vyjádřil se Jiří Polehla k přijetí nabídky.

Výběr vhodných snímků byl svěřen Františku Gregorovi. A není to právě jednoduchá záležitost. „Srovnávacích snímků bude šedesát. Není snadné vybrat vhodné fotografie. Město se proměnilo a něco je v současnosti nefotografovatelné, jinde krajina zarostla, jinde tomu brání nová výstavba,“ popisuje. František Gregor je vášnivý sběratel starých pohlednic a fotografií. Jeho soukromá sbírka čítá na čtyři tisíce kusů snímků zejména Náměště a okolí.

Konečný výběr snímků tak vzniká po poradě archiváře s autorem fotografií ze současnosti Jiřím Polehlou. „Dostal jsem do rukou staré předlohy, podle nichž se snažím zachytit jejich novou podobu. Při přefocování postupuji tak, že si vybranou fotku vytisknu ve větším formátu, abych měl větší přehled o detailech, nebo orientačních bodech typu horizont, okno, střecha a pak se pokouším najít co nejpřesněji to místo, odkud to mohl autor předlohy fotit. Pořizuji několik záběrů, které pak doma porovnávám v editoru. Musím si také zjistit, kdy je nejvhodnější doba pro focení, a to nejen kvůli světelným podmínkám, ale i z důvodu vyloučení rušivých vlivů, což jsou ponejvíce automobily. Běžně se stává, že se vracím na danou lokalitu vícekrát, nebo že focení může díky tomuto vlivu úspěšně proběhnout pouze o víkendech,“ popisuje někdy přímo detektivní a titěrnou práci fotograf. Asi největší změnu ve městě doznala lokalita Na Křížku, kde původně býval rybník. Obrovský rozdíl prozrazují zejména hraběcí záběry na město ze zámku kolem roku 1900. „Nemilá překvapení jsou pak ta zjištění, že opět úžasné záběry, třeba na lokalitu pily, splavu, lávky u pily, jsou dnes nefotitelné díky porostu. Proto se stále vybírají i jiné záběry.“

V jednání je také svolení Národního památkového ústavu s použitím výjimečných fotografií předposledního majitele náměšťského panství hraběte Jindřicha Haugwitze. Několik desítek jeho snímků si před dvěma lety mohla prohlédnout veřejnost v rámci prohlídkového okruhu. Zdigitalizované velkoformátové snímky byly vystaveny na arkádách. „V archivu máme unikátní fotografie z přelomu 19. a 20. století, které pořídil tehdejší majitel zámku v Náměšti nad Oslavou Jindřich Vilém Haugwitz. Jsou to fotografie jednak interiérů, jednak z okolí zámku, téměř celého panství. Máme tak možnost porovnat, jak ten zámek vypadal před 120 lety a jak vypadá dnes,“ uvedl kastelán náměšťského zámku Marek Buš.

Kdy bude kniha vydaná, je zatím ve hvězdách. Situaci značně komplikuje současný nouzový stav. „Těžko říci, kdy bude kniha vydaná. Covid -19 to trochu komplikuje, měl bych fotit i z míst, která nejsou úplně veřejně přístupná, z pozemků nebo nemovitostí dalších osob, a to teď nejde. Všechny nové fotografie rovněž nelze fotit v jednom ročním období,“ míní Jiří Polehla. O vydání knihy vás budeme naše čtenáře včas informovat. Vyloučena není ani doprovodná výstava vybraných snímků. Publikace bude k dostání v běžných knihkupectvích a také v informačním centru města.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk