Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Historie kráčela také Třebíčskem

11.10.2012

Průvodce českými dějinami 20. století, tak zní název čtivě napsané knihy z pera Františka Emmerta určené nejen studentům. Na svých 315 stranách tato knižní novinka přináší ucelený obraz českých dějin, vysvětluje klíčové události a výstižně charakterizuje jednotlivé časové periody.


Pro čtenáře z Třebíčska je jistě zajímavým a potěšujícím zjištěním fakt, že autor knihy doplnil svůj výklad řadou snímků fotografa Josefa Němce z Horního Smrčného zachycujících významné okamžiky našich dějin tak, jak probíhaly na Vysočině a především v Třebíči samotné.

Brněnský historik a publicista František Emmert je autorem více než deseti úspěšných knih o moderních českých dějinách (Češi ve wermachtu, Rok 1968 v Československu, Atentát na Heydricha, Holocaust aj). Proslul především tvorbou publikací koncipovaných jako muzeum v knize. A například jeho kniha Osudové osmičky v našich dějinách získala v roce 2009 prestižní Hlavní cenu E. E. Kische od Obce spisovatelů.

Pro svoji knižní novinku si Emmert vybral z archivu Josefa Němce snímky mapující období zhruba od 60. do 90. let minulého století. V knize tak čtenář najde například fotografie z nástupu Lidových milicí na náměstích v Jemnici a v Třebíči, snímek stranického aktivu ve zcela zaplněném sále bývalého ONV v Třebíči, cyklistu jedoucího kolem první české jaderné elektrárny v Dukovanech. Nechybí ani snímky z listopadových událostí, třeba heslo vylepené na sloupu obchodního domu Morava nebo panel s předvolebním plakátem z roku 1992 na Komenského náměstí v Třebíči s panoramatem baziliky sv. Prokopa. Součástí knihy jsou kromě řady dalších fotografií z několika archivů a soukromých sbírek i chronologické přehledy a přepisy dokumentů. Kniha je tak současně učebnicí, literaturou faktu a napínavým čtením. Osobitý styl autora přitom knize nijak neubírá na vysoké odbornosti textů.

František Emmert tak vydal další informačně cennou knihu, která nabízí nejen srozumitelný výklad historických událostí, ale lokálního patriota potěší faktem, že některé tyto události nahlíží objektivem fotografa z našeho kraje.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk