Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hle, co způsobil pes Ben

04.12.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava dřevořezeb a soch jaroměřického autora Jiřího Kafuňka, nazvaná „Krása dřeva“, probíhá v barokní budově tamního Špitálu.


Jiří Kafuněk se po přestěhování z Třebíče do Jaroměřic v roce 2011 začal věnovat dřevořezbě. K tomuto druhu výtvarného umění autora přivedla poněkud komická situace, kdy jeho pes Ben rozbil keramickou sochu vodníka a muž si z kusu borovice zkusil vyrobit novou. Povedlo se a od té doby se Kafuňkovi dřevořezba stala koníčkem, vášní a náplní života. Námětově je Kafuňkova tvorba velmi pestrá, na výstavě spatříme přezvětšené vyřezávané Rty, Akt z břízy, Pyšné srdce, Dívku v klobouku, Pravdu a Lež, Milence, Anděla a… třeba i několik betlémů.

Mezi nejpozoruhodnější díla Jiřího Kafuňka patří dřevěný betlém s figurami v životní velikosti. Tento betlém je každoročně součástí vánoční výzdoby města a bývá k vidění na náměstí Míru u barokního sloupu Nejsvětější Trojice. V roce 2016 však rozčeřil hladinu veřejného mínění v Jaroměřicích, když do něj řezbář zařadil figuru tehdy ještě ministra financí Andreje Babiše se zlatou korunou na hlavě, coby třetího ze tří králů, toho „černého vzadu“. V následujících letech už jsme ho tam neviděli. Výstava potrvá do 13. prosince.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk