Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hledají partnery v Zakarpatí

30.10.2019

OKŘÍŠKY (mach) - Uzavření partnerství s obcí obdobné velikosti na Zakarpatské Ukrajině se blíží. Okříšky už jedny partnery mají, a to obec San Pier d´Isonzo ze severní Itálie. O možnosti uzavření další partnerské smlouvy se začalo hovořit zjara letošního roku. Teď už možná spolupráce s Ukrajinou dostává jasné rysy.


Navázání spolupráce posvětilo na jaře zasedání zastupitelstva, kterému předcházela veřejná anketa na webových stránkách obce s nejasným výsledkem. Zhruba polovina ze stovky zúčastněných se vyslovila proti. Svaz měst a obcí a také Kraj Vysočina doporučily Okříškám několik možných kandidátů, kteří mají o spolupráci zájem. Radní městyse z nich poté vytipovali do užšího výběru dvě obce. „Vybírali jsme na základě internetových prezentací a dalších informací. Jako nejvhodnější se nám zdají být obec Zabriď a Malyj Rakovec, které oslovíme dopisem,“ přiblížil proces selekce starosta Zdeněk Ryšavý.

S italskými partnery městys spolupracuje už od roku 2000. Stalo se tak na základě inzerátu v buletinu Svazu měst a obcí, kterým obec San Pier d´Isonzo hledala partnera v České republice. „Spolupráce byla prvních asi šest let zpočátku velmi intenzivní. Pak přišlo nové vedení a vše se změnilo. Spolupráce je víceméně sporadická. Je to o lidech. Mysleli jsme, že se od Italů něco přiučíme. Co se ale týká samosprávy, jsme dál než oni,“ zhodnotil Ryšavý, který ve spolupráci se Zakarpatskou Ukrajinou vidí nové možností. „Spolupráce s Ukrajinou by měla být o předání zkušeností, pomoci a třeba i drobné podpoře.“ A jak starosta podotýká, také komunikace by mohla být snazší. Naše rodné jazyky k sobě mají přece jenom blízko. Navíc jsme po nějaký čas tvořili jednu zemi. „Na období první republiky tamní lidé velmi rádi vzpomínají. Pamětníci hodnotí dobu, kdy byli součástí Československa, jako nejspokojenější časy.“

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk