Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hrotovice: Jen přes moji mrtvolu

13.08.2015

Hrotovice (ap) - Černobílý snímek nazvaný „Pan učitel“ autora Zdeňka Rozmahela zvítězil v 5. ročníku fotosoutěže, kterou pořádá Město Hrotovice. Letošním tématem přehlídky byly „Hrotovice a portrét“.


Před pěti roky dostala starostka města Hana Škodová nápad pořádat v Hrotovicích fotografickou soutěž s obecným vymezením – Pohledy z Hrotovic. Přizvala si ku pomoci pár nadšených fotografů z města a celá akce začala dostávat konkrétní podobu. Dohodlo se, že soutěž bude mít každý rok jiné téma, které se bude týkat bezprostředně Hrotovic. První tři místa budou finančně ohodnocena a bude uspořádána výstava, zahajovaná vernisáží na chodbě hrotovického zámku.

Pořadatelé přehlídky předpokládali, že letošní téma „Hrotovice a portrét“ osloví snad nejvíc fotografických nadšenců. Opak byl však pravdou, v řádném termínu uzávěrky 24. 7. nebyla na městský úřad doručena ani jedna fotografie! „Rozhodli jsme se proto prodloužit uzávěrku soutěže, což vyburcovalo stálice mezi soutěžícími a výsledkem byly zdařilé fotografie, takže bylo přece jenom z čeho vybírat a vyhodnotit vítěze,“ popsal kritické okamžiky jeden z porotců soutěže Pavel Cafourek. Na druhém místě se umístil Pavel Lapeš s barevným snímkem detailu sochy, nazvaným „Smutek v duši“. Odměnu za třetí místo bral Martin Kratochvil díky portrétu dívky nazvanému „Jen přes moji mrtvolu“.

Co lze spatřovat pozitivního na takové fotografické soutěži? S rozvojem digitální fotografie je dnes snad v každé rodině fotoaparát, díky mobilním telefonům i několik. Horečně fotíme a hojně zásobujeme naše paměťová média elektronickými fotografiemi. Na „papír“ se jich už ale moc nedostane, spíš žádná. Takže výsledek je ten, že i když dnes lidé pořídí miliony snímků, skutečných papírových fotografií už moc vidět není. A možná je to tak i dobře, většinou se totiž jedná jen o paměťové záznamy bez vyšších výtvarných ambicí. Na výstavě však musí „viset“ opravdová papírová fotografie a její autor je pak někdy překvapen, jak se zdá být jiná, než ta v počítači. Pravdou také zůstává, že i přes nejkvalitnější digitální foto- aparáty a počítačové programy jsou základem dobré fotografie „oko a talent“ fotografa. „Nejcennější na této soutěži je dle mého názoru to, že se jí zúčastňují pravidelně převážně velmi mladí a talentovaní fotografové, kteří rok od roku rostou a podněcují zájem dalších vrstevníků o tento krásný obor,“ dodal Pavel Cafourek. Výstava potrvá do konce srpna.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk