Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hrotovická alej je v soutěži nejmladší

24.11.2016

HROTOVICE (kv) - Dvě řady mohutných kmenů a nad nimi vzrostlé koruny zastiňující cestu. Zelené linie, sbíhající se kdesi v dálce a končící barokním skvostem sochařství nebo stavitelství. To jsou aleje, které po staletí kultivují naši krajinu. Jejich hodnotu chápali lidé kdysi a měli by si ji uvědomovat i dnes. Proto snad mají význam soutěže, jako je Alej roku.


Do ní jsou přihlášeny desítky alejí z celé republiky. Vysočinu zde reprezentuje třeba březová alej u Ždírce nad Doubravou, alej Cinzendorf u Nového Města na Moravě, alej ze Želiva nebo lipová alej, vedoucí do Rozsoch. Všechno jsou to mohutné stromy, staré minimálně desítky let. Je mezi nimi ale také alej v podstatě v plenkách. Jde o tu, která vede ke sv. Floriánu u Hrotovic. Socha světce stojí na místě původní kaple od konce 18. století, kdy byla samotná kaple zbořena. Lípy a javory byly podél polní cesty do Bačic vysázeny teprve v letech 2007 a 2008.

Anketu, ve které se rozhoduje o Aleji roku 2016, naleznete na stránkách www.alejroku.cz. Hlasovat v anketě je možné až do konce letošního roku. Patrony soutěže jsou členové výboru petice Zachraňme stromy a další významné osobnosti. Je mezi nimi i geolog Václav Cílek nebo botanik Václav Větvička.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk