Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Husova ulice projde revitalizací

05.04.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Město se v tuto chvíli uchází o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na obnovu místních komunikací. Díky finančním prostředkům z tohoto dotačního titulu by radnice ráda pokračovala v obnově Husovy ulice. Projekt, rozdělený na čtyři části, počítá s realizací ve dvou etapách, jejichž výsledkem bude rekonstrukce ulice od již upravené části až pro odbočku k penzionu.


Aktuálně je požádáno o dotaci na část, která bude navazovat na již dříve rekonstruovaný úsek a končit bude křížením s Havlíčkovou ulicí, tedy včetně parkoviště u polikliniky. Město má možnost získat až 60 procent celkových uznatelných nákladů do výše maximálně pěti milionů korun. Za uznatelné náklady nelze považovat opravu chodníků a parkovacích stání, osazení komunikace obrubníky, inženýrské sítě či rekonstrukci veřejného osvětlení a další investice, s revitalizací ulice spojené. Dotace se vztahuje pouze na silniční těleso, tedy nový povrch a všechny podkladové vrstvy. „Letos poprvé se mohou o dotace na opravu komunikací ucházet i sídla do pěti tisíc obyvatel, což je novum oproti předchozímu období, kdy byly dotace určeny pouze pro obce do tří tisíc obyvatel,“ uvedl vedoucí správy majetku města Petr Kafka.

Připravený projekt tedy zahrnuje pouze rekonstrukci vozovky. Obrubníky uhradí město na své náklady, parkovací stání a chodníky se budou řešit samostatně dle finančních možností města. V první etapě se jedná o část silnice v délce přibližně pěti set metrů. Náklady na tuto část jsou rozpočtované na 8,7 milionů korun. „Ve druhé etapě příští rok by se navázalo u Havlíčkovy ulice přes křížení s Jiráskovou ulicí až po sjezd k parkovišti u penzionu,“ přiblížil vedoucí odboru správy majetku města s tím, že se tak stane pouze za předpokladu, že ministerstvo v příštím roce výzvu zopakuje a město se svojí žádosti o dotaci uspěje. „Konečně jsme se dočkali, že jsou podporována i sídla našeho typu,“ neskrýval potěšení starosta Vladimír Měrka.

Co se týká uznatelných nákladů, je obnova vozovky celé ulice rozpočtována na 16,5 milionů korun. Žádost o dotaci byla podána a s ní současně i žádost o vydání stavebního povolení. V rámci stavebních prací se počítá zároveň i s případnou obnovou části potrubí kanalizace a vodovodu, které vedou pod povrchem v celé délce komunikace. Samotná realizace přijde na řadu až v příštím roce, letošní rozpočet s ní nepočítá.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk