Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hyena okradla mrtvého básníka

08.09.2014

JAROMĚŘICE N. ROK. (pch) - Zlodějna je vždy špatná, ale okrádání mrtvých, to už hodně zavání hyenismem. Dokazuje to i případ, ke kterému došlo minulý týden na hřbitově v Jaroměřicích nad Rokytnou.


„Policisté pátrají po pachateli, který se dopustil krádeže na hřbitově v Jaroměřicích nad Rokytnou. V době od úterního odpoledne 2. září do středečního poledne z hrobu odcizil kovovou knihu, na které bylo uvedeno jméno Otokar Březina s rokem narození a rokem úmrtí,“ oznámila tisková mluvčí Policie České republiky Jana Kroutilová a dodala: „Ihned po přijetí oznámení o krádeži vyjela na místo policejní hlídka. Policisté místo činu ohledali a zadokumentovali, v dané lokalitě provedli šetření, kriminalistický technik zajistil stopy.“

Pátrání se rozjelo i po okolních výkupnách kovů a dalších místech, kde by se mohla cenná plastika nacházet. „Prověřování případu převzali kriminalisté třebíčského územního odboru. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Kriminalisté po pachateli a odcizené kovové knize dále pátrají,“ doplnila policejní mluvčí.

Policie žádá občany, kteří si v době spáchání krádeže všimli na hřbitově nebo v jeho okolí pohybu podezřelé osob nebo osob, aby se přihlásili na tísňovou linku 158. „Uvítáme rovněž jakékoli další informace, které by vedly k dopadení pachatele nebo vypátrání odcizené kovové knihy,“ dodala Kroutilová. Kniha mohla skončit v některé výkupně kovů, kde za ni mohl pachatel ovšem dostat jen zlomek její skutečné ceny (o ceně historické nemluvě). Je ovšem také možné, že šlo o krádež na objednávku a kniha z hrobu básníka skončila v soukromé sbírce někde v zahraničí.

Bohužel nejde o první krádež na hrobě básníka. „K obdobné krádeži došlo na stejném místě v roce 2010, kdy pachatel z hrobu odcizil kovový věnec,“ prozradila Jana Kroutilová.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk