Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hynek Luňák, lidová architektura na Horácku

26.06.2019

VELKÁ BÍTEŠ (ap) - Výstava kreseb Hynka Luňáka, zaměřených na lidovou architekturu na Horácku, byla minulý týden zahájena v Městském muzeu ve Velké Bíteši.


Hynek Luňák (1926-2014) se narodil v Praze, kde navštěvoval reálné gymnázium a průmyslovou školu strojnickou. Od roku 1950 působil přes tři desetiletí jako konstruktér pletacích strojů v Třebíči. Luňák byl tvůrcem řady československých patentů. Jeho zaměstnání prolnulo i do Luňákovy amatérské malby, za niž získal řadu ocenění a v níž se od počátku projevovalo autorovo výtvarné nadání, umocněné později i několika internátními malířskými školeními.

Díky četným služebním cestám do zahraničí, zejména do Itálie a Řecka, se setkal s antikou, která zaujímá velkou část jeho tvorby. Kromě antiky měl Hynek Luňák rád toulky přírodou, což zužitkoval ve svých kresbách venkovských stavení Vysočiny i tradičních krojů. Výtvarná díla vystavená ve Velké Bíteši pocházejí z období 50. - 70. let 20. století a prezentují málo známou část jeho tvorby, věnovanou lidové architektuře na Horácku a Podhorácku. Luňák na svých kresbách zachytil stavby, které v dnešní době ve většině případů už nestojí, nebo jsou přestavěny k nepoznání. Věnoval se hlavně severní části Horácka, kde jsou typické dřevěnice. Ale jezdil také kolem Třebíče a v nejbližším okolí zachytil zděné stavby, často zdobené štukovou výzdobou na fasádách. Například z Leštiny u Číchova, z Budíkovic, Trnavy nebo Kracovic.

Výstava ve Velké Bíteši bude veřejnosti přístupná do 16. srpna, v obvyklou otvírací dobu muzea na Masarykově náměstí, od úterý do pátku 8 – 12 a 14 – 16 hodin, vyjma období 6. - 28. července. Mimo obvyklou otvírací dobu je možno výstavu zhlédnout po předešlém telefonickém nebo e-mailovém objednání.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk