Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Hynek Luňák promluvil k plné galerii

07.04.2016

Třebíč (hu) - Ve středu v pět hodin odpoledne byla slavnostně zahájena výstava třebíčského výtvarníka Hynka Luňáka. Výstava nese název Retrospektiva a byla uspořádána v rámci nedožitých devadesáti let Mistra. Pokusila se zachytit Luňákovu tvorbu v co nevětší šíři a návštěvníci tak mají možnost žasnout nad množstvím námětů i technik, kterým se malíř za svůj život věnoval.


Na to je však Galerie Malovaný dům příliš malá. I když někteří Třebíčáci žasli nad obrazy, které třeba ještě nikdy neviděli, nejen mnoho děl, ale i témat zůstalo schováno v deskách na někdy příště. Doufejme, že nějaké příště bude, protože nad tvorbou Hynka Luňáka se dá hloubat dlouho a dlouho a do jeho způsobu myšlení a uvažování, které do svých obrazů vtiskoval, je dobré pronikat postupně.

Hynek Luňák miloval historii a velikost lidského ducha, obdivoval techniku a její možnosti. Zároveň se však obával jejího zneužití proti člověku samotnému. Jeho exkurzy do dávné minulosti a kolébky kultury, filozofie a demokracie Evropy i do světa dávného krále Artuše, jeho pocity jen potvrzovaly. Filtrem od tohoto světa mu pak byla příroda člověkem pokud možno nedotčená, nebo jen nepatrně. Údolí řek, šumící voda strmící skály a hučící lesy… To vše lze na výstavě v Malovaném domě nyní nalézt.

Jednoduše by se dalo snad říci, že Hynek Luňák hledal harmonii. Spojení krásna a užitečna, estetiky a prospěšnosti, člověka a přírody… Proto také miloval renezanci, a proto byla hudební část vernisáže renezanční (Jean-Baptiste de Lully z Florencie). Postarala se o to třebíčská harfenistka Anička Kolaříková s flétnistkou Markétou Novotnou. Úvodního slova se ujala manželka Mistra Marie Luňáková, která Hynka doprovázela celý jeho tvůrčí život a byla mu oporou do poslední chvíle. Na vernisáži však Hynek Luňák promluvil skutečně, a to nejen svou tvorbou, ale i přímo svým hlasem, kde z magnetofonové pásky popisoval svoji návštěvu delfské věštírny. Byl to jen další doklad toho, že on sám byl člověk renezanční, všestranně nadaný: konstruoval pletačky světové úrovně, cestoval, orientoval se v historii, tvořil překrásná díla, psal a jak včera mohli návštěvníci vernisáže slyšet, měl i krásný přednes a příjemný, uklidňující hlas. Přitom však zůstal nenápadným a skromným člověkem, kterého si ostatní museli často sami hledat.

Autor: hu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk